منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - تلفن : 36284487 - 031
تزریق ژل یا فیلربوتاکستزریق چربی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماری های پوست / درمان مشکلات پوستی با اشعه ماوراء بنفش

درمان مشکلات پوستی با اشعه ماوراء بنفش

نور درمانی با اشعه ماورای بنفشباند باریک(Narrow band UVB Phototherapy)


اشعه خورشید از زمانهای دور در درمان بیماریهای مختلف پوستی به کار میرفته است.برهمین اساس دستگاههایی ساخته شد که بخشهای مفید ایناشعه را تولید میکند.به درمان بیماریها با این دستگاه نور درمانی یا فتوتراپی گفته میشود.در حال حاضرنور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک شایعترین روش نوردرمانی در درمان بیماریهای پوستی است.طول موج معمول اشعه ماورای بنفش نوع B بین 320-290 نانومتر است ولی اشعه ماورای بنفش باند باریک طول موج حدود 311 نانومتر دارد.

ثابت شده است که طول موج 311 نانومتر مفید ترین بخش نور خورشید در درمان بیماری پسوریازیس است.همچنین از نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک میتوان در درمان بیماریهای دیگر پوستی مثل درماتیت آتوپیک، لک و پیس، لیکنپلان، خارش و درموگرافیسم استفاده کرد. نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک نسبت به نور درمانی با اشعه ماورای بنفش معمولی چهار مزیت دارد:
1- مدت اشعه درمانی کمتر ولی شدت آن بیشتر است
2- دوره درمان با باند باریک کوتاه تر است
3- احتمال پاسخ درمانی با باند کوتاه بیشتر است
4- پس از درمان با باند کوتاه بیمار مدت بیشتری در بهبودی میماند

در مورد عوارض نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک، مهمترین عارضه سوختن پوست شبیه آفتاب سوختگی است که با تجویز مرطوب کننده و کورتونهای موضعی بهبود مییابد روش درمان به صورت سرپایی و با 5-2 بار جلسه درمانی در هفته است.میزان اشعه در هر جلسه ه دقت وبر اساس پروتکل درمانی مشخص میشود.

پروتکل درمانی براساس نوع بیماری، سن، رنگ پوست و سایر عوامل تنظیم میشود.پس از هر جلسه پوست ممکن است رنگ پریده یا کمی تیره باشد.در مورد بیماری پسوریازیس شروع بهبود از جلسه چهارم تا دهم به بعد است. در مورد لک و پیس شروع بهبود با ایجاد لکههای کوچک تیره رنگ درون لکه سفید است.در مجموع این روش درمانی روش مفیدی است که دربسیاری از بیمارانی که به روشهای معمول درمان مقاوم هستند موثرو مفید است.

پرسشهای شما :
باسلام و خسته نباشید و سپاس از اینکه وقت گذاشته و پاسخ می دهید می خواستم ببینم روش نوردرمانی برای لکهای قهوه ای رنگ که در اثر بارداری د رصورت ایجاد شده اند نیز کاربرد دارد ؟

متاسفانه نوردرمانی اثری در لک بارداری ندارد بلکه احتمالا آن را بدتر هم میکند. برای درمان لک میتوانید به مقاله درماپن و اثرات درمانی آنمراجعه کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :ملیحه دریس [ 1394-08-09 ]
واقعا این روش در درمان پسوریازیس موثر است

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جوانسازی پوست با آر اف فرکشنالجوانسازی پوست با آر اف فرکشنال

آراف فرکشنال یکی ازجدیدترین روشهای جوانسازی پوست صورت به شمار می‌رود. از طرف دیگر اثر آر اف فرکشنال در جوانسازی به قدری زیاد است که می‌توان گفت آراف فرکشنال بهترين روش جوانسازی پوست صورت است ... ادامه مطلب

تزریق فیلر ژویدرم (Juvederm)تزریق فیلر ژویدرم (Juvederm)

در بین ژل‌های اسید هیالورونیک ژویدرم، محصول کارخانه آلرگان آمریکا از کیفیت فوق‌العاده ای برخوردار است و قطعا پرمصرف ترین ژل در اروپا و آمریکا می‌باشد ... ادامه مطلب

همه کاربردهای بوتاکس یا دیسپورتهمه کاربردهای بوتاکس یا دیسپورت

تزریق بوتاکس کاربردهای زیادی دارد که در مقالات مختلف در همین وب سایت به آن اشاره شده است. اما در این مطلب قصد دارم کاربردهای زیبایی تزریق بوتاکس را با تصویر نشان بدهم و نتایج بهترین تزریق بوتاکس را به شکل مصور ارائه نماییم ... ادامه مطلب

درباره دکتر واعظ

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465