درمان زگیل تناسلیبوتاکسدرمان تاتولیزر موهای زائددرمان گودی زیر چشم
سال نو مبارک

چند نکته در مورد ماینوکسیدیل

Minoxidil
در مورد ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو در مورد ماینوکسیدیل مقاله کاملی قبلا نوشتم که برای مطالعه آن میتوانید اینجا را کلیک کنید. بعضی از پرسش ها در مورد ماینوکسیدیل وجود دارد که این مطلب بر آنها تاکید میکند.

ماینوکسیدیل با چه مکانیسمی باعث رشد مو می شود ؟
ماینوکسیدیل دوره فاز رشد فعال مو(Anagen) را افزایش داده و باعث بزرگ شدن موهای نازک شده(موهای مینیاتوری) میشود. در واقع ماینوکسیدیل باعث تقویت موهای کرکی سر میشود و به تدریج موها بلندتر و کلفت تر میشوند. مکانیسم دقیق اثربخشی ماینوکسیدیل معلوم نیست ولی تقویت موی سر با مصرف طولانی مدت ماینوکسیدیل اغلب اتفاق میافتد.

روش مصرف ماینوکسیدیل چگونه است ؟
یک یا دومرتبه دریک روز هربار یک سی سی یا 15 قطره روی پوست سر خشک با قطره چکان ریخته شودو برای توزیع بهتر کمی ماساژ داده شود.در مورد ماینوکسیدیل هایی که حالت اسپری دارند هر بار باید 7 پاف استفاده شود.یک ساعت زمان برای جذب ماینوکسیدیل لازم است.اگردراین مدت موها دوباره خیس شد،باید ماینوکسیدیل را دوباره تجدید کرد بعد ازیک ساعت میتوان حمام کرد.البته دوش گرفتن بعداز استفاده ازماینوکسیدیل الزامی نیست.

چه غلظتی از مینوکسیدیل در آقایان و خانمها قابل استفاده است ؟
سازمان غذا وداروی آمریکا ماینوکسیدیل 2% را برای خانمها و 5% را برای آقایان تائیدکرده است.ولی باتشخیص پژشک میتوان 5% رابرای خانمها نیز استفاده نمود. چه موقع میتوان درمورد اثربخش بودن آن قضاوت کرد؟ در مورد مصرف ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو باید خیلی صبور بود.ماینوکسیدیل در ماه اول مصرف ریزش را تشدید میکند و همین امر باعث میشود که بسیاری از افراد درمان را قطع کنند. لازم است که درمان مینوکسیدیل ادامه یابد تا به تدریج ریزش مو کم شود. اوج اثر ماینوکسیدیل 6تا12هفته بعد از مصرف ماینوکسیدیل ظاهر میشود.اگرچه ممکن است اثرات مثبت آن خیلی زودتر شروع شود. در مراحل اول مینوکسیدیل باعث جلوگیری از ریزش مو میشود و در مراحل بعد باعث رویش مجدد موهم میشود.

عوارض ماینوکسیدیل کدامند ؟
پوسته ریزی :
اگر بیماری قبل از مصرف ماینوکسیدیل پوسته ریزی و قرمزی کف سر(سبورئیک درماتیت) داشته باشد باید درمان شود.درغیراینصورت با مصرف ماینوکسیدیل خارش تشدید میشود.

خارش سر :
برخی ازبیماران بدنبال مصرف ماینوکسیدیل دچارخارش سر میشوند.معمولاً این افراد به ماده پروپیلن گلیکول که درون محلول ماینوکسیدیل وجوددارد آلرژی دارند.بهتراست این بیماران ازفراورده های ماینوکسیدیل بدون پروپیلن گلیکول ماینوکسیدیل مثل فوم روگین استفاده نمایند.البته گاهی تغییر نوع ماینوکسیدیل یا در صد آن باعث بهبود خارش میشود.

پرموئی صورت :
بدنبال مصرف ماینوکسیدیل درخانمها مشکل ساز است.معمولا این عارضه دائمی نیست با قطع ماینوکسیدیل برطرف میشود.این عارضه با غلظتهای بالاتر و همچنین درکسانی که از قبل صورت پرمو دارند شایعتر است.

تشدید ریزش مو :
بدنبال مصرف ماینوکسیدیل معمولا دوتا هشت هفته پس از مصرف ایجاد میشود و با ادامه مصرف ماینوکسیدیل خودبخودخوب میشود.

آیا مصرف مینوکسیدیل در بارداری و شیردهی مجاز است ؟
بررسیهای متعدد در حیواناتنشان از آسیب به جنین و ترشح شدن مینوکسیدیل در شیر دارد. بنابراین مصرف ماینوکسیدیل در بارداری و شیردهی ممنوع است. در مورد آقایان درصورتی که همسرشان باردار است میتوانند به مصرف ماینوکسیدیل ادامه بدهند ولی توصیه میشود مصرف فیناستراید را قطع کنند.

آیا مصرف ماینوکسیدیل باعث اختلال جنسی، کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ می شود ؟
تاکنون مقالات علمی به این نتیجه نرسیده اند که ماینوکسیدیل بتواند عوارض جنسی بدهد. به همین دلیل معتقد هستند که معمولا علت دیگری باعث این اختلالات است. مهمترین آن مصرف همزمان فیناستراید است. از جمله سایر علل میتوان به داروهای خوراکی،افسردگی، اختلالات خواب و استرس اشاره کرد.

آیا میتوان ماینوکسیدیل را بعد از کاشت مو استفاده کرد ؟
بله. اغلب متخصصین پوست بعد از کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل استفاده میکنند. این داروها آسیبی به موهای کاشته شده نمیزنند بلکه باعث تحریک رشد آنها هم میشوند.

آیا ماینوکسیدیل را میتوان برای ریش و سبیل هم استفاده کرد ؟
بله. از ماینوکسیدیل میتوان برای درمان در افرادی که ریشهای کم پشت دارند استفاده کرد. در ابتدا بهتر است این افراد زیر نظر متخصص پوست یا غدد بررسی شوند تا مشخص شود که مشکل هورمونی ندارند و سپس درمان با مینوکسیدیل را شروع کنند.ماینوکسیدیل برای ریش بهتر است که از درصد کمتر(۲٪) برای شروع استفاده شود ولی در شروع درمان میتوان از ۵٪ هم استفاده کرد. بهترین روش استفاده صبح و شب و هربار حدود ۲۰ قطره است. درصورتی که ماینوکسیدل به صورت اسپری است ۷ پاف کافی است. دقت کنید که مینوکسیدیل بامناطقی که مایل نیستید تماس نداشته باشد چون امکان رشد مو در این مناطق وجود دارد.

آیا در هنگام مصرف ماینوکسیدیل امکان ریزش بیشتر مو هم وجود دارد ؟
در ابتدای مصرف ماینوکسیدیل احتمال افزایش ریزش وجود دارد. معمولا این حالت حدود یک ماه ادامه میابد و سپس قطع میشود. بنا براین در صورت مشاهده ریزش موها در ابتدای مصرف مینوکسیدیل نگران نشوید و به درمان ادامه بدهید. درصورتی که درمان با مینوکسیدیل هنگام افزایش ریزش اولیه قطع شود، امکان ریزش بیشتر وجود دارد ولی موقت است. در واقع با قطع مصرف ماینوکسیدیل، موهایی که دارو رشد داده است ریزش پیدا میکند نه موهایی که از قبل وجود داشته است.

برای مشاهده اثرات ماینوکسیدیل چه مدت باید مصرف کنیم ؟
برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل ۶-۴ماه استعمال مداوم آن لازم است.حداکثر اثر آن حدود یکسال بعد از شروع درمان آشکار می گردد . همانطوری که در بالا هم اشاره شد،دراوایل درمان ممکن است ریزش موها بدتر شود که نباید اهمیت داد و باید به درمان ادامه داد تابه تدریج اثرات مفید آن آشکار گردد .

تا چه زمانی باید به مصرف ماینوکسیدیل ادامه بدهیم ؟
متاسفانه برای اینکه ماینوکسیدیل بتواند موهایی که رشد داده را حفظ کند باید به مصرف آن همچنان ادامه داد.این موضوع به این معنی است کهپس از قطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن، به تدریج از بین رفته و تمامی موهائی که به کمک دارو رشد مجدد داشته اند ، به تدریجمی ریزند.به عبارت دیگر برای حفظ اثرات ماینوکسیدیل بایستی مصرف دارو را تا آخر عمر ادامه داد.

اگر کسی قصد پیوند مو دارد، چگونه باید از ماینوکسیدیل استفاده کند ؟
در این مورد نظرات متفاوتی از متخصصین وجود دارد ولی نظری که بیشتر درست به نظر میرسد این است که در صورتی که فرد می خواهداقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع کند.زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده ولذا احتمال خونریزی در حین عمل افزایش می دهد .از طرف دیگر فرد باید ۲هفته بعد از عمل مصرف ماینوکسیدیل را از سر گیرد .رعایت این دوره ی زمانی موجب می گردد که از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (به دلیل شوک ناشی از عمل) تا حدودی کاسته شود.

چه کسی کاندیدكاشت مو است؟
اگر فردی از مصرف ماینوکسیدیل نتیجه نمی گیرد وهزینه کاشت مو برای او قابل پرداخت است میتواند اقدام به کاشت مو کند. علاوه برکاشت مو برای سر،کاشت ریش وکاشت ابرو هم امکان پذیر است.کاشت مو هم مثل هرعمل جراحی دیگر ممکن است عوارض داشته باشد. حتما کاشت مو را نزد متخصص انجام دهید که پس از انجام پشیمانی به دنبال نداشته باشد.

*سلام . ماینوکسیدیل پنج درصد رو چند ساعت تو سرمو نگه داریم بعدبشویم. آیا میشه شب زد و صبح شست؟
اصولا ماینوکسیدیل اگر حدود یک ساعت برروی سر بماند کافی است. پس اگر حتی قبل از حمام به مدت یکساعت بماند و بعد حمام بروید هم کافی است. این مطلب در مورد همه برندهای ماینوکسیدیل ( آلوپکسی، روگین و ....) هم صادق است. طبیعی است که اگر شب ماینوکسیدیل استفاده شود و صبح شسته شود اثر خود را خواهد داشت.

* آیا باید درکنار #ماینوکسیدیل حتما از #فیناستراید هم استفاده کرد؟
مقالات و بررسی ها نشان داده است که استفاده از این دو دارو در کنار هم اثر هم افزایی دارد. به عبارت دیگر مصرف این دو در کنار هم بهتر از مصرف هر یک به تنهایی است ولی مصرف این دو در کنار هم الزامی نیست.

*من شنیدم اگر ماینو کسیدل زیاد توسط پوست سر جذب بشودباعث کاهش میل جنسی میشودمن سه ماه نیم است که از ماینوکسیدل استفاده می کنم و دیگه ریزش مو ندارم ولی میل جنسی من مثل قبل نیست کم تر از قبل شده این خطر ناک نیست لطفا توضیح دهید ممنون
در هیچ مقاله علمی را بطه ای بین ماینوکسیدیل و کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ گزارش نشده است. طبیعی است که ماینوکسیدیل خارجی و ایرانی هم در این مساله تفاوتی ندارند.اختلالات جنسی اغلب در افرادی ظاهر میشود که فیناستراید ( پروپشیا) مصرف میکنند. در صد این افراد هم ۱ تا ۲ درصد است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب