منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - ​91620100 - 031
جراحی زیبایی پلک
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رفع جوش و جای جوش / درمان جوش صورت با محلول آنتی بیوتیک

درمان جوش صورت با محلول آنتی بیوتیک

آکنه و یا جوش از مشکلاتی است که ممکن است در اثر تغییرات هورمونی، واکنش به یک نوع وسیله آرایشی و یا محصولات مراقبت از پوست ایجاد شوند. در واقع ممکن است جوش ها به دلایل زیادی از جمله در اثر باکتری ها به وجود بیایند، به طوری که دانه های ملتهب ایجاد شده در اثر جوش مکان بسیار مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها بوده و با افزایش و تکثیر باکتری ها، جوش ایجاد شده ملتهب تر و مقاوم تر می شود. محصولات مختلفی برای رفع این مشکل و جلوگیری از تکثیر و تشدید جوش وجود دارد. درمان کردن التهاب در نواحی پوستی می تواند از رشد کردن جوش های صورت جلوگیری کند. تأثیرات ضد التهابی آنتی بیوتیک ها به درمان جوش ها کمک می کند. این تأثیر حتی از قدرت آنتی بیوتیک ها در کشتن باکتری نیز بیشتر است. آنها همچنین می توانند آنزیم های بیش فعال تخریبی به نام متالوپروتئینازهای ماتریس را محدود کنند. معمولاً این آنزیم ها با نابود کردن بافت های قدیمی و فضا را برای بافت های جدید فراهم آورده و به سالم ماندن پوست ما کمک می کنند؛ اما زمانی که این آنزیم ها بیش فعال باشند، توانایی آسیب رساندن به مو و غدد چربی در اطراف بافت ها و ساختار صورت را پیدا می کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، آنزیم های فوق زمینه را برای شکل گرفتن ضایعات جوشی بزرگ، خشن، قرمز و کیستی را فراهم کرده و همچنین منجر به شکل گرفتن زخم های تو رفته بر روی پوست می شوند.

از روشهای مختلفی برای درمان انواع جوش از قبیل جوش های چرکی در کلینیک دکتر واعظ شوشتری استفاده می‌شود. شما می توانید برای درمان انواع جوش در اصفهان ، با هماهنگی قبلی از طریق تماس با شماره تلفن 91620100 - 031 به کلینیک دکتر واعظ مراجعه فرمایید.

عملکرد آنتی بیوتیک بر جوش

زمانی که ترکیبات موضعی برای درمان جوش صورت و بدن مؤثر واقع نمی شوند یا بیمار قادر به تحمل آنها نیست و در فرمهای متوسط تا شدید آکنه خصوصاً زمانی که سینه، پشت یا شانه ها درگیر هستند، از آنتی بیوتیک استفاده می شود. آنتی بیوتیک ها از طریق زیر سبب درمان آکنه می شوند:

درمان جوش صورت با محلول آنتی بیوتیک

انواع آنتی بیوتیک

آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان به‌صورت موضعی و خوراکی مصرف کرد.

بهترین آنتی بیوتیک برای جوش صورت

آنتی بیوتیک‏هایی که غالباً برای جوش صورت استفاده می‏شوند به شرح زیر می‏ باشند:

تتراسایکلین

داروی تتراسایکلین احتمالاً محبوب‏ترین آنتی بیوتیک خوراکی توصیه شده برای جوش صورت می‏باشد. این دارو برای درمان آکنه، جوش صورت و بیماری التهاب پوستی استفاده می‏شود. برای حصول بهترین نتایج، این دارو باید بین غذا‌ها زمانی که معده خالی است، مصرف گردد. دوز دارو باید به تدریج به محض بهبود علائم پوستی کاهش یابد.

مینوسیکلین

مینوسیکلین نیز یکی از دارو‌های آنتی بیوتیکی بوده که دارای خواص ضد التهابی می‏باشد. این دارو متعلق به کلاس دارو‌های تتراسایکلین می‏باشد و کمک‏کننده به پاکسازی اشکال شدید جوش و کنترل شیوع آن می‏باشد. برخی از کاربران ۶۰ درصد کاهش را در شیوع جوش صورت بعد از مصرف مینوسیکلین در غلظت تجویز شده گزارش کردند. مینوسیکلین نه تنها باعث کاهش قرمزی و تورم می‏گردد، بلکه به درمان زخم‏های به جا مانده از جوش نیز کمک می‏کند.

داکسی سایکلین

در موارد شدید جوش که به مینوسیکلین و اریترومایسین پاسخ نمی‏دهد، پزشک ممکن است داکسی سایکلین که یک داروی تجویزی قوی می‏باشد را پیشنهاد دهد. در هنگام استفاده از این آنتی بیوتیک باید به توصیه‏ های پزشک توجه کنید.

اریترومایسین

یکی دیگر از فرمولاسیون ضد باکتریایی در نظر گرفته شده اریترومایسین می‏باشد. این آنتی بیوتیک دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی می‏باشد که باعث تخریب تعادل پروتئین در گونه‏ های باکتریایی شده و در نتیجه باعث مرگ میکروب‏ها می‏گردد. برخلاف تتراسایکلین، این قرص می‏تواند با غذا و یا بدون غذا استفاده شود. در حالی که با مصرف این دارو، باید مقدار زیادی آب برای به حداقل رساندن اثرات جانبی آن بنوشید.

ملاحظات استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان جوش

مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک می تواند احتمال ابتلا به مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش دهد. نمی توان مسئله عوارض جانبی داروها را انکار کرد، شاید بتوان عوارض جانبی را در کوتاه مدت با توجه به اثرات درمانی دارو نادیده انگاشت؛ اما ادامه مصرف طولانی مدت دارو می تواند به جایی ختم شود که عوارض دارو بیشتر از فواید آن شود.

عوارض آنتی بیوتیک

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‏ها می‏تواند منجر به ایجاد عوارض جانبی خاصی گردد. افرادی که از آنتی بیوتیک ‏های آکنه برای مدت زمان طولانی استفاده می‏کنند، امکان بیشتری برای ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی نسبت به دیگران دارند؛ بنابراین حتی بهترین آنتی بیوتیک‏ها برای جوش نیز باید تحت نظر پزشک و مطابق با دستورالعمل او استفاده گردد. در صورت امکان، دوز دارو باید به منظور اجتناب از ایجاد عوارض جانبی به حداقل برسد.

محلول کلیندامایسین برای درمان جوش

آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی بهترین روش برای درمان آکنه نیستند. آنها در مقایسه با دیگر داروهای موضعی آکنه در دسترس، به آرامی عمل می کنند؛ بنابراین مصرف کلیندامایسین موضعی همراه با درمان دیگری برای آکنه، کارآیی آن را افزایش می دهد. کلیندامایسین یک آنتی بیوتیک است که هم به صورت کپسول و هم به صورت موضعی وجود دارد. از فرم خوراکی آن برای درمان انواع عفونت های باکتریایی و به صورت موضعی برای درمان آکنه و سایر بیماری های پوستی استفاده می شود. در واقع وظیفه کلیندامایسین از بین بردن باکتری هایی است که می توانند در داخل منافذ پوست به وجود بیایند. کاهش میزان این باکتری های القا کننده آکنه باعث جلوگیری از گسترش قرمزی و تورم می شود.

ترکیبات محلول کلیندامایسین

هر میلی لیتر محلول موضعی کلیندامایسین ۱ درصد، حاوی ۱۰ میلی گرم کلیندامایسین (به صورت فسفات) می باشد.

روش مصرف کلیندامایسین

پیش از مصرف محصول بروشور داخل آن را به خوبی مطالعه کنید. بطور معمول پس از شست و شوی پوست با شوینده ملایم و مخصوص پوست، بنا به شدت آکنه، 1 یا 2 بار، کل صورت خود را با پنبه آغشته به کلیندامایسین پاک کنید. کلیندامایسین باید روی کل موضع جوش دار و مستعد به جوش استفاده شود، از مصرف آن به‌صورت نقطه ای و فقط روی جوش پرهیز کنید. محلول کلیندامایسین حاوی الکل است، بنابراین از مصرف آن در نواحی حساس، اطراف چشم و داخل چشم و بینی اجتناب کنید.

اینستاگرام دکتر واعظ شوشتری

موارد منع مصرف کلیندامایسین

عوارض جانبی کلیندامایسین

هر دارو ممکن است به موازات اثرات مطلوب درمانی خود باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته گردد. در هر حال همه عوارض محلول کلیندامایسین در یک فرد دیده نشده است؛ اما ممکن است گاهی خارش ، قرمزی، التهاب و یا سایر علائم تحریک پوستی (که قبل از درمان وجود نداشت) و به ندرت پوسته پوسته شدن و احساس برافروختگی و یا سوزش پوست در بعضی از افراد رخ دهد که این علائم در طول درمان و با سازگاری بدن از بین می روند و فقط در صورت تداوم نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری متخصص پوست و مو، با کسب سالها تجربه در تزریق ژل و تزریق چربی و انجام روشهای جوانسازی مانند اندولیفت و هایفوتراپی در اصفهان ، یکی از بهترین ارائه دهندگان این خدمات می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 91620100 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 91620100 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا داشتن پوست چرب از پیری پوست جلوگیری می کند؟آیا داشتن پوست چرب از پیری پوست جلوگیری می کند؟

پوست صورت و بدن از نظر ساختار و جنس، در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی از افراد پوست چربی دارند، برخی دیگر پوستشان خشک است. آنچه در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت ، تاثیر پوست چرب بر پیر شدن پوست ‌می‌باشد. ... ادامه مطلب

جوانسازی پوست با لیزر جنسیسجوانسازی پوست با لیزر جنسیس

پوست شفاف و سالم، خواسته تمام افراد فارغ از سن و جنسیت است.گذر زمان به ‌مرور شادابی چهره را می گیرد و چین ‌و چروک ‌ها، خطوط ریز و حتی لکه‌ هایی به پوس ... ادامه مطلب

تزریق بوتاکس گردن به چه دلیل انجام میشود؟تزریق بوتاکس گردن به چه دلیل انجام میشود؟

افزایش سن، قرار گرفتن در معرض آفتاب و سایر عوامل محیطی می تواند منجر به از بین رفتن کلاژن و الاستین و در نتیجه نازک شدن پوست و کاهش چربی زیر جلدی در ن ... ادامه مطلب

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


عکس دکتر علیرضا واعظ شوشتری - بهترین متخصص پوست در اصفهان
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین