منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - تلفن : 36284487 - 031
تزریق بوتاکساس وی اف ژلهایفوتراپی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی (Acuminata Condyloma یا Genital Warts)، یک بیماری ویروسی تناسلی است که از طریق ارتباط جنسی قابل انتقال است و مردان و زنان را مبتلا می‌کند. در این بیماری ضایعات پوستی به شکل برآمدگی‌های توپر و کوچک (پاپول) در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. این ضایعات فاقد درد یا خارش می‌باشند. زگیل‌ها می‌توانند از چند هفته تا چند ماه بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد شوند. عامل ایجاد کننده ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV= Human Papillomm Virus) است که می‌تواند در ایجاد برخی بدخیمی‌ها نقش داشته باشد. این ویروس مشابه ویروس ایجاد کننده ی زگیل معمولی است ولی در مقایسه با آن از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است. خوشبختانه امرزه روشهای درمانی برای زگیل تناسلی ابداع گردیده و کرایوتراپی به عنوان بهترین درمان زگیل تناسلی یکی از آنهاست.

در کلینیک پوست و لیزر دکتر علیرضا واعظ شوشتری، کرایوتراپی برای رفع زگیل تناسلی انجام می‌شود. برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت با شماره 36284487 - 031 تماس حاصل فرمایید.

انتقال زگیل تناسلی

انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی صورت می‌گیرد. معمولاً انتقال از طریق ارتباط جنسی انجام می‌شود ولی گاهی تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد امکان انتقال وجود دارد. نکته مهم اینکه بیماری عفونی زگیل جنسی ممکن است مدت زمان طولانی را به صورت نهان در بدن فرد بیمار زندگی کند ولی در طی این مدت بیمار بدون علامت نیز ناقل بیماری زگیل محسوب می‌شود. از آنجایی‌که زگيل‌ها بسيار مسري هستند، ممكن است از يك قسمت از بدن (مثلاً دست) به ساير قسمت‌ها سرايت كند.

علائم زگیل تناسلی

ضایعات زگیل جنسی برآمدگی‌های پوستی توپری به ابعاد حدود ٢ تا چند میلیمترهستند كه معمولاً به صورت متعدد هستند. این ضایعات فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند به طوری که با هر بار تماس حدود 60% احتمال انتقال وجود دارد. از آنجا که این بیماری می‌تواند زمینه ساز بدخیمی در خانم‌ها باشد باید هر چه سریع‌تر این بیماری را درمان کرد. احتمال عود بیماری نیز زیاد است (تا 40%). زگیل تناسلی نوک آلت تناسلی ممکن است درمردان منجر به انسداد ادراری شود. در صورت وجود زگیل بر روی دهانه رحم (Cervices) امکان ایجاد سرطان گردن رحم وجود دارد.

محل ضایعات

زگیل‌های تناسلی می‌توانند روی سطح خارجی فرج ( vulva ) و یا دیواره‌های داخلی واژن (Vagina) و ناحیه بین مقعد و واژن (perineum) و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس ) رشد کنند. در آقایان، ضایعات ممکن است که در نوک آلت تناسلی (penis) و یا در طول بدنه آن (shaft ) و یا روی سطح اسکروتوم(scrotum) و نیز مقعد(anus) رشد کنند. این زگیل‌ها همچنین در دهان و گلوی افرادی که رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته‌اند، یافت شده‌اند.

پیشگیری

1- تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید ازارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است یا اینکه باید هنگام آمیزش از کاندوم استفاده شود.
2- باید از خراشیدن و دستکاری ضایعات پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد. در صورتی که زگیل‌ها در ناحیه موهای شرمگاهی است از تیغ زدن موها خودداری کنید چون به شدت باعث تکثیر زگیل‌ها می‌شود.
3- مثل سایر بیماری‌های جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است.
4- اخیرا سازمان تائید غذا و داروی آمریکا (FDA) واکسن جدیدی را که برای پیشگیری از چهار گونه از ویروس‌های زگیل به نام گارداسیل (Gardasil) ساخته شده را مورد تائید قرار داد. این واکسن باید در سه نوبت به فاصله 6 ماه جهت پیشگیری تزریق شود.
5- دیده شدن بیماری در كودكان می‌تواند مطرح کننده‌ی احتمال سوءاستفاده جنسی از کودکان باشد، اگرچه احتمال انتقال از مادر در هنگام تولد نیز وجود دارد.
6- همسر یا شریک جنسی فرد بیمار حتما باید معاینه شود و در صورت لزوم درمان همزمان انجام شود.

درمان

روش درمان زگیل تناسلی توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک درمان استفاده از داروهای موضعی مثل پودوفیلین ، استفاده از کرایوتراپی ( سرما درمانی ) با نیتروژن مایع، تا استفاده از لیزر یا جراحی متفاوت است.
در خانم‌ها پس از درمان نیز لازم است که پاپ اسمیرهای منظم انجام شود.

1- كرايوتراپي(سرما درمانی) براي بيماران داراي زگيل‌هاي با تعداد كم يا متوسط مناسب است. مهمترين عارضه جانبي آن درد و يا تاول درمحل درمان است. احتمال عود 20 تا 40 درصد هم وجود دارد.

2- درمان جراحـي به صورت كوچك و با بي‌حسي موضـعـي توسط متخصـصـان پوسـت انجام مي‌شود. جراحی معمولاً براي زگيل‌هاي کم تعداد و بزرگ به كار مي‌رود. خطر عود آن هم حدود 20% است.

3- درمان زگیل تناسلی با لیزر پس از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. درمان با ليزر را می‌توان بهترين روش براي زگيل‌هاي داخل پيش‌آبراه و واژن دانست. که این درمان هم 5 درصد احتمال عود دارد.

4- از درمـان‌هاي شيميايي محلول پودوفيلين معروف‌ترين دارويـي اسـت كه براي درمان زگيل تجويز مي شود. اين محلول را بايد به دقت روي ضايعه ماليد چون در صورتی که روی پوست سالم مالیده شود باعث آسیب پوست و سوزش شدید محل می‌شود به همین دلیل این کار باید توسط پزشك انجام شود.
معمولاً این درمان طی 3 جلسه به فاصله دو هفته انجام می‌شود. امکان بهبود با یک جلسه درمان هم وجود دارد. در صورتی که دارو به دقت استفاده شود، سوزش در محل ودرد و التهاب به طور نادر اتفاق می‌افتد. براي جـلوگيري از تحريك، بايد پس از استفاده از محلول اجازه داد كامـلاً خشك شود.
نوع دیگری از این دارو به نام پودو فیلوتوکسین (podophyllotoxin) ساخته شده که مخصوص مصرف توسط بیمار است.

متاسفانه این دارو در ایران وجود ندارد. پودو فیلوتوکسین هم مثل پودوفیلین باید حتما روی ضایعه زده شود. این دو دارو نباید در مناطق داخلی استعمال شود. مصرف هر دو این داروها در بارداری ممنوع است.

آدرس اینستاگرام دکتر واعظ

5- دارویی به نام Imiquimod یا Aldara جهت مصرف توسط بیمار وجود دارد. این کرم پوستی توانائی سیستم ایمنی بدن را برای جنگ با ویروس زگیل تناسلی افزایش چشمگیری می‌دهد. در زمانی که از این کرم استفاده می‌کنید از رابطه جنسی پرهیز کنید. متاسفانه قیمت این دارو بسیار گران است و اثر درمانی آن 100% نیست.

همشهریان گرامی، برای داشتن چهره‌ای زیبا و جوان می‌توانید بهترین تزریق ژل یا فیلر در اصفهان را با مراجعه به کلینک‌های پوست، مو و زیبایی، زیر نظر متخصصین پوست فعال در این شهر تجربه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :علی [ 1394-12-08 ]
سلام به دوستان سرکه سیب عالی هست مخصوصن بعد حموم که بافت زگیل نرم ترهست بهتر اثر میکنه

معجزه [ 1394-08-18 ]
سلام. یه معجزه.. من کرایو تراپی کردم کم شد اما فاییده نداشت یه جا خوندم پودر موبر استفاده کنم بعد از استفاده بعد از ۱هفته هیچ اثری نبود... پس حتما موهای زاید را با پودر موبر قدیمی از بین ببرید.. من که جواب گرفتم

عیسی [ 1394-03-21 ]
با درود علاوه بر نظر پارسا که عنوان کرده با سرکه سیب میتونین این نوع زگیل رو از بین ببرین میتونین از محلول سرکه سیب و پودر قرص آسپرین هم استفاده کنین که میتونه ظرف سه روز زگیل های بزرگ رو از بیخ و بُن منهدم کنه بشرطی که پنبه آغشته به محلول رو روزی حداقل 2 ساعت روی زگیل قرار بدین و روی اون رو با چسب ضد حساسیت خوب بپوشونین تا روند تخریب بافت زگیل رو تسریع کنه.

parsa [ 1393-01-22 ]
دوستان عزیز من هم مشگل زگیل رو داشتم-یک راه حل ساده رو بهتون معرفی میکنم که جواب هم میده و احتیاجی به هزینه هم نداره-یک شیشه سرکه سیب بخرین و با پنبه روی زگیل های خودتون بمالین در روز چند بار این کارو تکرار کنین بعد ازیک هفته زگیلها حالت خون مردگی پیدا میکنند و سیاه میشند و میفتند-راه حلش فقط سرکه سیبه که معجزه میکنه باید تا چند وقت بعدش هم استفاده کنین که در نیاد

sharar [ 1391-08-21 ]
vaghan mamnonam az etelati k darmorede zegil baram mail kardid chon man asan nemidonesam k chenin zegili ham has va alan be eteleatam afzode shod.1doooonya mamnon

حسین ریاحی سامانی [ 1391-08-18 ]
با سلام. از مطلبتان استفاده بردم. موفق باشید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا کمبود آهن در بدن باعث ریزش مو میشود؟آیا کمبود آهن در بدن باعث ریزش مو میشود؟

وقتی بدن شما با کمبود آهن مواجه شود، بدن شما سعی می کند خود به خود این کمبود آهن را جبران کند و از انتقال آهن به بافت های غیر ضروری مانند مو و ناخن جلوگیری می کند.به همین دلیل دیگر فریتین به مو ها نمی رسند و به اندام های حیاتی و ضروری تر بدن انتقال می یابند و این گونه است که ریزش مو اتفاق می افتد. ... ادامه مطلب

در جوانسازی پوست هایفوتراپی بهتر عمل می کند یا آر اف فرکشنال؟در جوانسازی پوست هایفوتراپی بهتر عمل می کند یا آر اف فرکشنال؟

هایفوتراپی و آر اف فرکشنال هر دو از موثرترین شیوه‌های درمانی غیرجراحی و غیرتهاجمی برای سفت کردن پوست هستند که با گرم کردن پوست موجب بازسازی کلاژن در لایه‌های عمیق پوست می‌شوند. اگرچه هر دو روش باعث کاهش چین و چروک پوست صورت خواهند شد اما در بکارگیری آنها از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود ... ادامه مطلب

چه چیزی باعث آتروفی پوست سر میشود؟چه چیزی باعث آتروفی پوست سر میشود؟

آتروفی پوست میتواند لایه اپیدرم یا درم را درگیر کند، به صورت محدود یا منتشر یا به شکل نواری باشد. فرایندهای آتروفی پوست میتواند همزمان با کاهش متابولیسم در اثر افزایش سن، سوءهاضمه، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن، اختلالات گردش خون، تغییرات رشد بافت عصبی یا تغییرات التهاب شروع شود. ... ادامه مطلب

درباره دکتر واعظ

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین