منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - تلفن : 36284487 - 031
تزریق بوتاکس
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مو و ریزش مو / روگین و درمان ریزش مو

روگین و درمان ریزش مو

Rogaine ، نام تجاری اولین ماینوکسیدیل مورد تایید FDA برای درمان ریزش مو بود. Rogaine یک درمان موضعی برای ریزش موی ارثی است که به طور مستقیم با پوست سر تماس پیدا می‌کند.این دارو در آمریکا بدون نسخه و در فرمولاسیون‌های عمومی در غلظت 5٪ (برای مردان) و 2٪ (برای زنان) خریداری شود. در ادامه با بهترین درمان ریزش مو آشنا شوید.

نکاتی در مورد استفاده از Rogaine (ماینوکسیدیل)

Rogaine از ماینوکسیدیل، داروی خوراکی فشار خون (Loniten) تهیه شده است. مصرف خوراکی ماینوکسیدیل دارای اثرات جانبی جدی بالقوه در سیستم قلب و گردش خون است و تنها هنگامی که سایر داروهای فشار خون ناموفق هستند به کار می‌رود. در بیمارانی که مصرف ماینوکسیدیل خوراکی داشتند مشاهده شد که موهای بدنشان رشد می‌کند، به همین دلیل این تفکر به وجود آمد که با استفاده از ماینوکسیدیل به طور مستقیم روی پوست سر طاس ممکن است مو در این منطقه رشد کند .

مطالعات نشان داد که این اتفاق در پوست سر می‌افتد اگر چه رشد مو نسبتاً کم بود. مطالعات اولیه بر روی Rogaine در تاج سر انجام شد، و این تصور غلط را به وجود آورد که ماینوکسیدیل فقط در این محل اثر دارد. اگر چه ماینوکسیدیل معمولاً بهترین اثر را در تاج دارد ولی به میزان کمتر در مناطق دیگر پوست سر عمل می‌کند.

این دارو در محل‌های کاملاً تاس عمل نمی‌کند و لازم است که کمی موی نازک (مینیاتوری) بر روی سر وجود داشته باشد. بیشترین اثر این دارو از 5 ماه تا 2 سال از شروع مصرف مشاهده می‌شود.

مکانیسم اثر ماینوکسیدیل چگونه است؟

ماینوکسیدیل مدت چرخه رشد فولیکول مو (آناژن) را افزایش می‌دهد. این مساله کیفیت مو را از طریق افزایش قطرمو و افزایش طول موهای مینیاتوری بهبود می‌بخشد. ماینوکسیدیل یک محرک مستقیم رشد فولیکولی (از طریق VEGF و synthetase1 prostaglandin) است. بر خلاف فیناستراید، مینوکسیدیل اثری بر آندروژن ندارد. استفاده همزمان از ماینوکسیدیل و فیناستراید، ممکن است اثر هم افزایی در درمان ریزش مو داشته باشد، اگر چه فیناستراید به طور قابل توجهی موثرتر است.

روش استفاده از ماینوکسیدیل چگونه است؟

ماینوکسیدیل باید دو بار در روز به پوست سر مالیده شود. این دارو تنها زمان عمل می‌کند که در تماس مستقیم با پوست سر (و نه مو) قرار بگیرد. این دارو فقط در محل‌هایی که مالیده شود موثر است.

درمان ریزش مو با روگین

چه درصدی از مینوکسیدیل وجود دارد؟

مینوکسیدیل 5٪ دو برابر نوع 2٪ موثر است، اما حاوی پروپیلن گلیکول است که می‌تواند باعث تحریک پوست سر شود و با ایجاد چسبندگی در مو باعث دشواری شانه زدن موها شود. در این موارد باید از محلول 5٪ در هنگام خواب و از محلول 2% (که دارای پایه الکلی است و کمتر چسبنده است) صبح استفاده کرد. هنگام استفاده از ماینوکسیدیل، ممکن است 6-3 ماه طول بکشد تا اثر دارو مشاهده شود.

کف روگین چه تفاوت‌هایی دارد؟

فوم روگین شکل جدیدی از ماینوکسیدیل 5٪ در یک پایه گلیسیرین و الکل است. فناوری کف روگین راه مناسب تحویل ماینوکسیدیل به پوست سر است بدون اینکه اثرات چسبناک و اغلب تحریک کننده پروپیلن گلیکول (پایه اصلی در محلول5%) مشاهده شود. هنگامی که کف از قوطی خارج می‌شود، در ابتدا مثل فوم اصلاح است ولی هنگام تماس با پوست سر به سرعت ذوب می‌شود.

استفاده از Rogaine به عنوان یک فوم اجازه می‌دهد تا دارو بدون چکیدن به پیشانی یا گردن و بدون ایجاد چسبندگی در مواستفاده شود. به نظر می‌رسد که استفاده یک بار در روز Rogaine ( ماینوکسیدیل موضعی 2٪ و 5٪) تقریبا به اندازه استفاده از آن دو بار در روز موثر باشد.

دلیل این مساله این است، که اگر چه ماینوکسیدیل خواکی دارای نیمه عمر نسبتا کوتاه است ولی مینوکسیدیل موضعی دارای نیمه عمر 22 ساعت در پوست است. این نشان می‌دهد استفاده یک بار در روز نیز یک گزینه معقول باشد. با این حال شرکت تولید کننده تاکید می‌کند مصرف یک بار در روز کمتر موثر خواهد بود.

در صورت قطع ماینوکسیدیل چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر ماینوکسیدیل قطع شود، اثرات این دارو ظرف مدت سه ماه از بین می‌رود و الگوی قبلی ریزش مو پیدا می‌شود. بنابراین بهتر است بعد از شروع مینوکسیدیل مصرف آن منظم باشد و قطع نشود.

آیا می‌توان ماینوکسیدیل را با دارویی ترکیب کرد تا اثر آن زیادتر شود؟

ماینوکسیدیل را می‌توان با داروهای موضعی دیگر مانند اسید رتینوئیک موضعی (رتین-A) به منظور افزایش نفوذ آن به داخل پوست و در نتیجه افزایش اثربخشی آن ترکیب کرد ولی ترکیب این داروها می‌تواند تا حد زیادی جذب ماینوکسیدیل به جریان خون را افزایش دهد و ممکن است عوارض جانبی مثل تغییر در فشار خون و تحریک پوست سر شدید ایجاد شود.

تفاوت استفاده این دارو در زنان چیست؟

فقط غلظت ماینوکسیدیل 2٪ برای استفاده در زنان مورد تایید است. خانم‌ها معمولا حساسیت بیشتری نسبت به اثرات جانبی ماینوکسیدیل در کاهش فشار خون دارند و سرگیجه به احتمال بیشتری در آنها ظاهر می‌شود. همچنین احتمال واکنش‌های آلرژیک پوستی (درماتیت تماسی) در خانم‌ها بیشتر است.

اینستاگرام دکتر واعظ

عارضه اصلی که در بعضی از خانم‌ها در اثر مصرف ماینوکسیدیل موضعی ظاهر می‌شود رشد موهای صورت است. با وجودی که این موها در صورت قطع مصرف ماینوکسیدیل بر طرف می‌شود با این تاکید شده از چکیدن دارو بر روی شقیقه‌ها و پیشانی جلوگیری شود.این مشکل در خانم‌های که از محلول 5% استفاده کنند به طور قابل توجهی بیشتر است.

با ابداع روش‌های نوین پزشکی، به‌ویژه در حوزه پوست، امکان درمان بسیاری از بیماری‌ها در همه نقاط کشورمان، فراهم است. برای درمان زگیل تناسلی بهترن کرایوتراپی یا سرمادرمانی در اصفهان نیز قابل انجام است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :نادر مشایخی [ 1396-06-05 ]
این دارو اثر خوبی دارد من راضی هستم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
زونا چگونه درمان میشود؟زونا چگونه درمان میشود؟

زونا نوعي بيماري ويروسي است كه توسط ويروس عامل بيماري آبله مرغان ايجاد مي شود. هر فردي كه زماني مبتلا به آبله مرغان بوده است، ممكن است دچار زونا شود. ويروس اين بيماري در سلول هاي خاصي در ريشه اعصاب به صورت نهفته و خاموش باقي مي ماند ولي هنگامي كه دوباره فعال شود باعث ايجاد زونا مي گردد ... ادامه مطلب

علت ریزش مو در مردان چیست و چگونه درمان میشود؟علت ریزش مو در مردان چیست و چگونه درمان میشود؟

اغلب مردان با گذشت زمان، درجاتی از طاسی با الگوی مردانه را از خود نشان می دهند. طاسی آندروژنی اغلب اوقات به صورت تدریجی رخ می دهد؛ اما گاهی نیز ممکن است به سرعت در یک فرد بروز یابد. روش‌ های زیادی برای مقابله با این مشکل وجود دارد که در ادامه ذکر میگردد. ... ادامه مطلب

چه مراقبتهایی پس از انجام سابسیژن لازم است؟چه مراقبتهایی پس از انجام سابسیژن لازم است؟

اسکار یا جوشگاه بافتی است که به دلیل التهاب و یا آسیب قبلی در ناحیه پوست ایجاد شده است. یکی از این روش‌ های نوین درمانی اسکار، سابسیژن است. سابسیژن روشی به نسبت جدید است که در درمان‌ های جوانسازی، آکنه، انواع اسکار و ضایعات آبله مرغان استفاده می‌ شود. ... ادامه مطلب

درباره دکتر واعظ

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین