منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - تلفن : 36284487 - 031
لیزر پیلهایفوتراپیجراحی زیبایی پلک
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / توصیه های پوست و زیبایی / آلودگی هوا چه تأثیری روی سلامتی پوست ما دارد؟

آلودگی هوا چه تأثیری روی سلامتی پوست ما دارد؟

افزایش آلودگی هوا طی سالها تأثیرات عمده ای بر روی پوست انسان داشته است. یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به پوست بعد از اشعه های ماورای بنفش، آلودگی هوا است. حدود ۸۰ درصد پیری پوست به عوامل محیطی مانند نور خورشید و آلودگی هوا بستگی دارد و ۲۰ درصد آن به افزایش سن و عوامل ژنتیکی ربط پیدا می کند. هوای آلوده دارای ذرات هیدروکربن، گوگرد و ذرات معلق است که مخاط تنفسی و پوست را تحریک می کند و از آنجا که پوست سر، صورت و دست ها در تماس مستقیم با هوا هستند، بیشتر از سایر نقاط بدن آسیب می بینند.

آلاینده های مختلف هوا مانند اشعه فرابنفش، هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای، ترکیبات آلی فرار، اکسیدها، ذرات، اوزون و دود سیگار بر روی پوست به عنوان خارجی ترین لایه و سد بدن تأثیر می گذارند. آلاینده های هوا با ایجاد استرس اکسیداتیو به پوست آسیب می رسانند. مواد شیمیایی موجود در Smog می توانند منافذ را مسدود کرده و بر روی پوست شما تأثیر منفی بگذارند. اگرچه پوست انسان به عنوان سپر بیولوژیکی در برابر مواد شیمیایی اکسیداتیو و آلاینده های فیزیکی هوا عمل می کند؛ اما قرار گرفتن طولانی مدت یا مکرر در مقابل مقادیر زیاد این آلاینده ها ممکن است اثرات منفی زیادی بر روی پوست بگذارد.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش با پیری پوست و سرطان های پوستی همراه بوده است. دود سیگار در پیری زودرس و افزایش شیوع پسوریازیس، آکنه و سرطان های پوستی نقش دارد. همچنین در حساسیت پوستی مانند درماتیت آتوپیک و اگزما مؤثر است. هیدروکربنهای پلی آروماتیک با پیری لایه خارجی پوست، لک، سرطان و بثورات آکنه ای شکل همراه هستند. ترکیبات آلی فرار با درماتیت آتوپیک همراه بوده اند. آلودگی هوا همچنین ترشح سبوم (چربی طبیعی پوست) را افزایش می دهد و زمینه بروز جوش، آکنه و آلرژی ها فراهم می‌ شود. در هوای آلوده پوست های خشک بیشتر در معرض اگزما قرار می گیرد. پوست های چرب نیز چرب تر شده وجوش های سرسیاه و آکنه بیشتر می شود. به طور کلی آلودگی هوا باعث بی آب شدن پوست، کدری، افتادگی و پیری زودهنگام پوست می شود.

آلاینده های اولیه (دود ناشی از کارخانجات، ماشین ها و هواپیما) و آلاینده های ثانویه (ازون) میزان آنتی اکسیدانهای طبیعی پوست را کاهش می دهند و به مرور لایه طبیعی محافظتی آن از بین می برند. هوای آلوده شهرهای بزرگ نه تنها تهدیدی برای قلب و ریه محسوب می شود، بلکه به پوست نیز آسیب زده و پیری آن را تسریع می کند، بنابراین توصیه می شود در این روزهای آلوده به فکر پوست خود نیز باشید.

همشهریان گرامی! جهت بررسی علل و استفاده از بهترین روشهای درمانی مشکلات پوست و موی خود، همچنین روشهای جوانسازی پوست، لیزر درمانی و ... می‌توانید به متخصص پوست در اصفهان مراجعه نمایید تا پس از بررسی‌های لازم، مناسب ترین روش را برای شما تجویز کرده و اعمال نماید.

مشکلات پوستی ایجاد شده بر اثر آلودگی هوا

پوست مانند لایه محافظتی عمل می کند و سعی دارد که ما را در برابر اثرات مخرب محیطی محافظت کند؛ اما سطوحی از آلودگی همیشه روی پوست وجود دارد و مشکلاتی را مثل موارد زیر ایجاد می کند:

اگزما

اگزما یک مشکل پوستی است و یک وضعیت مزمن محسوب می شود که عاملی برای قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن پوست است و زمانی که آلودگی هوا بیشتر باشد، بیشتر اتفاق می افتد.

مشکلات پوستی ایجاد شده بر اثر آلودگی هوا

کهیر

کهیر هنگام قرار گرفتن پوست در معرض آلرژی ها و مواد خاص به وجود می آید که همه اینها در هوا هستند. اکثر مواد آلوده کننده مانند اوزون و نیتروژن دی اکسید می توانند به عنوان یک آلرژن عاملی برای ایجاد کهیرها در بعضی از افراد باشند. محرک های دیگر نیز مثل موی بدن حیوانات، نور خورشید، بعضی از غذاهای خاص، نیش حشرات، بعضی از دارو ها و غیره هم عاملی برای ایجاد کهیر هستند.

التهابات پوستی

آلوده کننده های موجود در هوا می توانند روی پوست بنشینند وحتی ممکن است آنها را تشخیص ندهیم. اگر مدت زمان باقی ماندن آنها روی بدن ما طولانی باشد، یک لایه از آلودگی را ایجاد می کنند و التهابات را به وجود خواهند آورد.

دیگر عوارض آلودگی هوا در زمستان بر روی پوست

 1. خشکی و کهیر دست و صورت
 2. تغییر رنگ پوست
 3. ایجاد زخم های سطحی در پوست
 4. قرمزی و خارش پوست
 5. تورم پلک و پوست اطراف چشم
 6. ترک لب

آلودگی هوا در دراز مدت مشکلات پوستی زیر را به دنبال دارد:

علل تشدید بیماری‌های پوستی در هوای آلوده

پوست سه عملکرد عمده دارد:

 1. اول سد فیزیکی است و لایه شاخی روی آن مانع نفوذ عوامل مضر و دفع بی‌رویه آب و نمک از طریق پوست می‌شود.
 2. دوم به علت وجود مجموعه‌های پیچیده‌‌ای متشکل از مواد شیمیایی، مانند یک سد شیمیایی در برابر نفوذ عوامل مضر محیطی و مواد حساسیت‌زا عمل می‌کند.
 3. سوم پوست سدی ایمونولوژیک است، چون اجزای مختلفی از سیستم ایمنی ذاتی مثل سیتوکین‌ها در آن وجود دارند و به عنوان یک سد ایمنی عمل می‌کنند.

آسیب این عملکردهای پوست بر اثر آلاینده‌های محیطی، می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید طیف وسیعی از اختلالات پوستی، قرمزی، ورم یا ادم، کهیر، راش‌ها و بثورات پوستی، اگزمای تماسی، اگزمای سرشتی، بیماری صدف و حتی عفونی شدن ضایعه‌های قبلی پوست شود.

آدرس اینستاگرام دکتر واعظ شوشتری

مراقبت از پوست در آلودگی هوا

اگر در شهرهای آلوده زندگی می‌کنید و یا در روزهای زمستانی به علت وارونگی هوا آلودگی هوا در محل زندگی شما زیاد می‌شود باید برای جلوگیری از آسیب‌های آلودگی از هوا بر پوست یکسری روش‌های مراقبتی انجام دهید. راه‌های زدودن آلودگی از پوست و افزایش مقاومت پوست در برابر تأثیرات آلودگی هوا شامل موارد زیر است:

 1. مصرف آنتی اکسیدان‌ها
 2. پاکسازی پوست با ماسک‌های صورت
 3. استفاده از تونر
 4. آبرسانی پوست با استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان
 5. استفاده از برس های تمیز کننده (براش ها)
 6. قرار نگرفتن در فضاهای بازی که آلوده هستند.

تزریق ژل و بوتاکس در اصفهان با استفاده از با کیفیت ترین مواد و مهارت در تزریق توسط متخصص پوست، در کلینیک دکتر علیرضا واعظ شوشتری انجام می‌پذیرد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات در این زمینه، با شماره تلفن 36284487 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آلودگی هوا چه تأثیری روی سلامتی پوست ما دارد؟آلودگی هوا چه تأثیری روی سلامتی پوست ما دارد؟

افزایش آلودگی هوا طی سالها تأثیرات عمده ای بر روی پوست انسان داشته است. یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به پوست بعد از اشعه های ماورای بنفش، آلودگی هوا است. ... ادامه مطلب

مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ چه تفاوت هایی با هم دارند؟مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ چه تفاوت هایی با هم دارند؟

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در روش انجام کار، استفاده از یک غلتک در میکرونیدلینگ می‌باشد. میکرونیدلینگ را می‌توان به صورت دستی یا با دستگاه مخصوص انجام داد. در روش دستی از ابزاری به نام درمارولر استفاده می‌شود. ... ادامه مطلب

برای جوانسازی پوست اندولیفت بهتر عمل میکند یا هایفوتراپی؟برای جوانسازی پوست اندولیفت بهتر عمل میکند یا هایفوتراپی؟

در حال حاضر روش درمانی و زیبایی که بدون عمل جراحی و غیرتهاجمی فقط با ارسال امواج اولتراسوند و گرم کردن لایه SMAS روی لیفت صورت تأثیر می‌گذارد، هایفوتراپی است. روش‌هایی که می‌توانند لایه SMAS را تحت تأثیر قرار دهند مانند لیفت با نخ یا عمل جراحی، روش‌های تهاجمی هستند که با عوارض جانبی زیادی همراه است. ... ادامه مطلب

درباره دکتر واعظ

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین