منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - تلفن : 36284487 - 031
لیزر پیل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات و بیماریهای پوست / بیماری لوپوس دیسکوئید چیست؟

بیماری لوپوس دیسکوئید چیست؟

لوپوس دیسکوئید (لوپوس دیسکوئید اریتماتوز) یک بیماری خودایمنی مزمن است که پوست را درگیر می‌کند. نام این بیماری برگرفته از ضایعات سکه‌ای شکلی است که در طی بیماری ایجاد می‌شود. این بیماری منجر به ایجاد راش‌های شدیدی می‌شود که در مواجهه با نور خورشید بدتر می‌شوند. این راش‌ها ممکن است در هر جایی از بدن ایجاد شوند؛ اما بیشتر در پوست سر، گردن، دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند. موارد شدید بیماری میتواند منجر به ایجاد اسکار دائمی، هایپرپیگمنتاسیون و ریزش مو شود. لوپوس دیسکوئید بر اندام‌های داخلی اثر نمی‌گذارد؛ اما راش‌های شدیدتری ایجاد می‌کند.

همشهریان گرامی! جهت بررسی علل و استفاده از بهترین روشهای درمانی مشکلات پوستی خود، می‌توانید به یک متخصص پوست در اصفهان مراجعه نمایید تا پس از بررسی‌های لازم، مناسب ترین درمان را برای رفع مشکل شما تجویز کرده و اعمال نماید.

انواع لوپوس

 1. لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE): این نوع از لوپوس میتواند باعث ایجاد جوش‌ها و کهیرهای پروانه شکل بر روی پوست بینی و گونه‌ها شده و در صورت درمان نشدن بر روی تمام پوست بدن گسترش یابد. به‌جز آسیب دیدن پوست بیماری لوپوس می‌تواند باعث ملتهب شدن و یا آسیب دیدن مفاصل، ماهیچه‌ها، غشاء درونی یا اطراف ریه، قلب کلیه و مغز شود
 2. لوپوس اریتماتوزدیسکوئید (DLE): این نوع از لوپوس معمولاً پوستی که در برابر آفتاب قرار گرفته را تحت تأثیر قرار داده و تأثیری بر روی اندام‌های حیاتی نمی‌گذارد. ضایعات قرص مانند این بیماری معمولاً بعد از بهبود باعث باقی ماندن جای آنها بر روی پوست می‌شوند. اثرات لوپوس دیسکوئید محدود به پوست است. هر چند علائم لوپوس سیستمیک مانند درگیری کلیه و قلب در 10% از افراد واجد لوپوس دیسکوئید نیز مشاهده شده است.
 3. لوپوس دارویی(DILE): یک بیماری اتوایمون و مشابه بیماری لوپوس سیستمیک (SLE) است که به واسطه‌ی داروهای خاصی ایجاد می‌شود. در حال حاضر در حدود ۳۸ دارو وجود دارد که مشخصاً مصرفشان ممکن است سبب بروز لوپوس دارویی شود. لوپوس دارویی معمولاً خفیف‌تر از لوپوس سیستمیک است و اغلب ماهها و حتی سالها بعد از شروع مصرف داروهای مسبب آن، بروز می‌نماید. علائم بالینی DILE به طور عمده شامل درد و التهاب مفاصل، تب، التهاب قلب و پریکارد، التهاب ریه و پلور، راش‌های پوستی و یووئیت قدامی است. در حالی که احتمال درگیری کلیه‌ها و سیستم اعصاب مرکزی در این بیماری نادر است. لازم به ذکر است که به رغم اینکه درگیری کلیه‌ها و CNS در لوپوس دارویی نادر هست؛ اما بعضی از داروها اساساً ممکن است به طور واضح درگیری کلیه ایجاد کنند.
لوپوس دیسکوئید

علائم شایع لوپوس دیسکوئید

پلاك‌هايي‌ (ضايعات‌ پوستي‌ قرمز برجسته‌) با خصوصيات‌ زير:

علل ایجاد لوپوس

لوپوس زمانی که سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم بدن حمله می‌کند، اتفاق می‌افتد. احتمال دارد که لوپوس نتیجه‌ی ادغام زمینه‌های ژنتیکی و محیطی باشد، به این صورت که فرد مستعد به لوپوس از نظر ژنتیکی با قرار گرفتن در معرض یک عامل محیطی، علائم لوپوس را نشان می‌دهد، با این حال در اغلب موارد، علت لوپوس ناشناخته است. برخی از عوامل بالقوه عبارتند از:

تشخیص لوپوس دیسکوئید

معمولاً تشخیص این بیماران با نمونه برداری از پوست دچار ضایعه و بررسی ایمونوفلورسانس از نمونه پوستی (اغلب واجد لوپوس باند هستند) صورت می پذیرد. تست‌های خونی لوپوس مانند ANA، معمولا سطح پایین خونی در لوپوس جلدی دارند.

آدرس اینستاگرام دکتر واعظ شوشتری

درمان لوپوس دیسکوئید

 1. اجتناب از اشعه ماوراءبنفش خورشید با استفاده از ضد آفتاب مناسب
 2. قطع سیگار
 3. کورتیکواستروییدهای موضعی
 4. تزریق استرویید در داخل ضایعات
 5. مهارکننده‌های کالسی نورین: تاکرولیموس و الیدل
 6. داروهای ضد مالاریا: هیدروکسی کلروکین
 7. متوتروکسات
 8. رتینویید خوراکی: تیگازون و نئوتیگازون
 9. میکوفنولات
 10. داپسون
 11. آزاتیوپرین
 12. تالیدومید
 13. داروهای بیولوژیک

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روشهای رفع تیرگی پوست صورت و بدنروشهای رفع تیرگی پوست صورت و بدن

هر روش درمان تیرگی پوست را می توان برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار داد. کرم‌ ها و ژل‌ ها اغلب برای ایجاد یک اثر سفیدکنندگی کلی استفاده می‌ شوند، در حالی که درمان با لیزر یا جراحی سرمایشی معمولاً جهت کاهش لکه‌ های تیره کاربرد دارد. در این بخش به راه های درمان تیرگی پوست پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

خارش نوروپاتیک یا خارش عصبی چیست و چگونه درمان میشود؟خارش نوروپاتیک یا خارش عصبی چیست و چگونه درمان میشود؟

خارش نوروپاتیک یا همان خارش عصبی، خارشی است که ناشی از آسیب سیستم عصبی به جای مشکلات پوستی است. خارش یک احساس طبیعی است که هر از گاهی تجربه می شود. با این حال، زمانی که خارش ناشی از آسیب سیستم عصبی باشد، پزشکان آن را خارش نوروپاتیک می نامند. ... ادامه مطلب

تزریق چربی برای چه افرادی و در کدام نواحی مناسب است؟تزریق چربی برای چه افرادی و در کدام نواحی مناسب است؟

تزریق چربی بدن یکی از بهترین فیلرها (پرکننده‌ها) برای افزایش حجم و فرم دهی به اندام و صورت می‌باشد. با تزریق چربی (پیوند چربی) ، چربی از یک قسمت به قسمت دیگر بدن منتقل می‌شود تا در محل تزریق شاهد فرم بهتر و حجم بیشتری باشید ... ادامه مطلب

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


عکس دکتر علیرضا واعظ شوشتری - بهترین متخصص پوست در اصفهان
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین