منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - ​91620100 - 031
جراحی زیبایی پلک
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی پلک / رفع عدم تقارن پلک ها با عمل جراحی پلک

رفع عدم تقارن پلک ها با عمل جراحی پلک

چشم ها هم از نظر زیبایی و هم ارتباطات نقش مهمی دارند. در بسیاری از موارد، نامتقارن بودن پلک ها، جذابیت و زیبایی افراد را کاهش می‌دهند و موجب کم شدن اعتماد به نفس می‌گردند. ناهماهنگی و عدم تقارن پلک چشم ها ممکن است از یک سندرم زمینه‌ای خبر دهد. همچنین عدم تقارن پلک ها می‌ تواند ناشی از مشکلات مادرزادی، ضربه، جراحی یا درمان ناموفق قبلی باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

از روشهای رفع غیر قرینگی پلک ها بلفاروپلاستی است که هم به جهت زیبا سازی نواحی پیرامون چشم و هم برای درمان مشکلات عملکردی پلک استفاده می‌شود. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک ، نوعی جراحی زیبایی است که به رفع افتادگی پلک می پردازد و پوست، چربی و عضله اضافه آن را بر می دارد و با هدف اصلاح افتادگی و رفع عدم تقارن پلک ها انجام می شود.

دلایل عدم تقارن پلک

پتوز

یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تقارن پلک ، پتوز است که موجب افتادگی یکی از پلک‌ها یا هر دو پلک می‌شود. این مشکل گاهی اوقات ممکن است هر دو چشم را درگیر کند؛ ولی معمولاً بعد از عمل تنها در یکی از چشم‌ها اتفاق می افتد. پتوز در برخی از مواقع به صورت ژنتیکی از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. در این حالت، شخص از دوران کودکی این عارضه را تجربه می‌کند. این عارضه موجب افتادگی پلک و تورم یکی از چشم‌ها خواهد شد. بعد از عمل بلفاروپلاستی، می‌توان پتوز را مشاهده کرد.

توزیع نابرابر چربی در پلک ها

جراح بلفاروپلاستی با توجه به صلاحدید خود می‌تواند کیسه‌های زیر چشم یا چربی‌های نواحی اطراف چشم را خارج کند. گاهی اوقات ممکن است اشتباه جراح هنگام برداشتن چربی موجب عدم تقارن پلک بعد از عمل شود. به عنوان مثال، امکان دارد پزشک مقدار بیشتری چربی از نواحی اطراف یکی از چشم‌ها خارج کند. همین موضوع باعث می‌شود که یک چشم کوچک‌تر از دیگری به نظر برسد و پلک هر دو چشم با یکدیگر تقارن نداشته باشند. به همین دلیل، انتخاب پزشک برای جراحی بلفاروپلاستی اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشکی که جهت جراحی به او مراجعه می‌کنید، باید مهارت و تخصص کافی برای رفع افتادگی پلک و برداشتن چربی‌های اضافی را داشته باشد.

در صورتی که مقدار بیشتری چربی از اطراف یکی از چشم خارج شود، باید مجدداً به متخصص مراجعه کنید تا به نحوی این مشکل را رفع کند.البته توزیع ناهموار چربی در اطراف چشم صرفاً از عوارض عمل بلفاروپلاستی نیست. هر کسی ممکن است این موضوع را در دوران مختلف زندگی خود تجربه کند. به عنوان مثال، با افزایش سن، احتمال اینکه چربی‌ها به صورت نامنظم در اطراف چشم تجمع پیدا کنند بسیار زیاد است. به مرور زمان، ماهیچه‌های حمایت کننده عضلات چشم ضعیف شده و به طرفین کشیده می‌شوند. همین موضوع ممکن است منجر به تجمع چربی اضافی در نواحی بالا و پایین چشم شود.

تیک عصبی

تیک عصبی یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تقارن پلک است. برخی از افراد به صورت مادرزادی دارای تیک عصبی هستند؛ اما برخی دیگر ممکن است در دوران مختلف زندگی و تحت تأثیر عوامل محیطی این موضوع را تجربه کنند.

فلج بل

برخی از افراد ممکن است به صورت ژنتیکی یا بعد از شوک عصبی چنین مسئله‌ای را تجربه کنند. در صورتی که به یک پزشک با مهارت و تجربه پایین مراجعه کنید، احتمال اینکه عصب چشم هنگام عمل بلفاروپلاستی آسیب ببیند بسیار زیاد است. این موضوع ممکن است که در نهایت منجر به بروز عوارضی مثل فلج بل شود.

تروما (آسیب عصبی)

در صورتی که هنگام عمل بلفاروپلاستی به اعصاب صورت یا اعصاب اطراف چشم آسیب وارد شده باشد، ممکن است مشکلاتی مثل تروما مشاهده شود. این مشکل در نهایت موجب ضعف عملکرد ماهیچه‌های اطراف چشم شده و تقارن پلک دو طرف را از بین خواهد برد. تروما یکی از عوارض بسیار شایع بعد از جراحی بلفاروپلاستی است که حتی در بسیاری از جراحی‌های زیبایی دیگر نیز مشاهده می‌شود.

عدم تقارن طبیعی

گاهی اوقات ممکن است برخی از افراد به صورت طبیعی پلک‌هایی نامتقارن داشته باشند. معمولاً با کمک عمل بلفاروپلاستی می‌توان عدم تقارن طبیعی پلک را تا حدودی از بین برد. این دسته از افراد باید توجه داشته باشند که عدم تقارن پلک ممکن است به طور کامل از بین نرود؛ زیرا ممکن است باز هم بعد از به پایان رسیدن دوره نقاهت، پلک‌ها تا حدودی نامتقارن به نظر برسند.

زخم های عمیق

بعد از عمل بلفاروپلاستی باید به طور مرتب از کرم‌های ترمیم کننده استفاده شود. این پمادها قادر هستند اسکار بخیه و زخم جراحی بلفاروپلاستی را از بین ببرند. در صورتی که میزان افتادگی پلک شدید باشد، ممکن است بخشی از اسکار بخیه روی سطح پلک باقی بماند که میزان چین و چروک و چین خوردگی سطح پلک را افزایش خواهد داد. در این حالت امکان دارد یکی از پلک‌ها برآمده‌تر از پلک دیگری به نظر برسد. برای اینکه از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود، باید یک پزشک متخصص و ماهر برای عمل بلفاروپلاستی انتخاب کنید.

جراحی غیر قرینگی پلک

کاربردهای جراحی پلک

مراحل جراحی پلک

در طی جراحی، برش‌هایی همسو با خطوط طبیعی پلک در زیر شکاف پلک فوقانی و کمی پایین‌تر از مژه‌های پلک پایینی ایجاد می‌شود. نحوه‌ی ایجاد برش‌ها به شکلی است که بعد از بهبودی کامل، به هیچ عنوان قابل مشاهده نخواهد بود. پیش از ایجاد برش‌ها، زمانی که روی تخت جراحی دراز کشیده‌اید، جراح به دقت محل‌هایی که باید پوست اضافی یا بالشتک‌های چربیشان برداشته شود را مشخص می‌کند. برش به کمک ابزار جراحی دقیق انجام می‌شود و سپس محل زخم با استفاده از بخیه‌های بسیار ظریف یا چسب بافتی بسته می‌شود.

این که چه مقدار از پوست اضافی، چربی‌ها یا عضلات پیرامون چشم باید حذف شوند، به نظر پزشک در حین جراحی و معاینات قبل از عمل بستگی دارد. مواردی نظیر ساختار عضلانی صورت، ساختار استخوانی و تقارن ابروهای شما از جمله عوامل تعیین کننده هستند.

اقدامات قبل و بعد از جراحی پلک

 1. دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از دارو هایی مثل آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کودئین استفاده کنید.
 2. قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملاً پاک کنید.
 3. بعد از عمل جراحی زیبایی پلک برروی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمانتان باز خواهد بود.
 4. معمولاً پماد آنتی بیوتیک چشمی جهت مالیدن روی بخیه ها برای شما تجویز می شود.
 5. بعد از جراحی زیبایی پلک به مدت ۳ روز قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
 6. جهت شستشوی چشم ها در ۲ روز اول پس از عمل پلک از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید؛ اما بعد از ۲ روز می توانید از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده کنید.
 7. آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت پنج تا هفت روز بسته به نظر پزشک مرتباً مصرف کنید.
 8. تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی زیبایی پلک از کمپرس سرد استفاده کنید. بدین منظور می توانید چند تکه کوچک یخ را در یک کیسه فریزر ریخته درآن را بسته و کیسه را روی صورت خود قرار دهید یا می توانید بسته های مخصوص کمپرس سرد که حاوی ژل است را، از داروخانه خریداری کرده، آن را در فریزر قرار دهید تا منجمد شود و سپس آن را برروی صورت قرار دهید.
 9. بعد از عمل کمتر دراز بکشید و هنگام دراز کشیدن نیز بهتر است زیر سر شما کمی بلند تر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود. این کار باعث می شود کبودی و تورم شما به حداقل برسد.

میزان ماندگاری جراحی زیبایی پلک

اگر مراقبت های بعد از عمل را به خوبی انجام دهید و به توصیه های پزشک عمل کنید نتایج مثبت این عمل جراحی تا ده سال باقی می ماند.

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک به نوع و پیچیدگی عمل انجام شده بستگی دارد. قیمت جراحی پلک در کلینیک های مختلف یکسان نیست و بر اساس فاکتورهای متفاوتی مانند سابقه و مهارت پزشک، هزینه های اتاق عمل، نوع جراحی، گستردگی جراحی، منطقه جغرافیایی متفاوت است.

اینستاگرام دکتر واعظ شوشتری

عوارض و خطرات جراحی پلک

مهم‌ترین عارضه‌ای که ممکن است بعد از جراحی پلک دیده شود، عدم توانایی در کامل بستن چشم‌ها است. این عارضه معمولاً در عرض چند هفته بهبود می‌یابد. در این مدت باید از قطره چشمی، بخور و پانسمان چشم در طول شب استفاده کنید تا چشمانتان خشک نشود. سایر خطرات شامل موارد زیر است:

 1. عفونت پلک
 2. دوبینی
 3. تشکیل اسکار یا جای زخم واضح
 4. اشکال در قرارگیری پلک‌ها
 5. کوتاه شدن پلک‌ها
 6. عدم برداشت کامل پوست اضافه
 7. بی‌حسی پلک‌ها

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون درمان لک صورت با لیزر کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 91620100 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :ستاره عباسی [ 1402-10-29 ]
سلام خسته نباشید من سه ماه پیش عمل پتوز چشم راست انجام دادم الا چشمم خیلی از چشم دیگرم که پتوز داره ا ونم باز ترشده ولی چون تیروئید دارم دکترم گفته باید پر کاریم کنترل شه تا عمل دوباره انجام بشه آیا تیروئید م رو بازی چشمم اثر گذاشته دچار کمماری بودم ولی حالا پرکار شده آیا امید به خوب شد ن چشمم هست

زینب حداد [ 1402-08-07 ]
خانمی ۲۸ساله هستم و با توجه به فرم لاغر صورتم چشمانم خیلی درشته و بیرون زده که چهره ام را خمار نشان میدهد و با شوهرم سر این که چشمهای من این حالته مشکل داریم میتونم جراحی کنم که کوچکتر بشه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان جای جوش با مزوژل جالپرودرمان جای جوش با مزوژل جالپرو

یکی از مشکلات شایعی که امروزه افراد بسیاری را درگیر خود نموده است، ایجاد آکنه در پوست و نواحی مختلف بدن می‌باشد. تزریق مزوژل جالپرو به عنوان یکی از درمان‌ها برای از بین بردن فرورفتگی‌ های حاصل از جای جوش بر صورت می‌باشد. ... ادامه مطلب

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

بهترین خدمات پوست و زیبایی در کلینیک تخصصی دکتر علیرضا واعظ شوشتری، با بهره گیری از سالها تجربه و بکارگیری ابزار مدرن و مواد با کیفیت در اصفهان انجام می‌شود ... ادامه مطلب

درباره مراقبتهای روزانه انواع پوست بیشتر بدانیددرباره مراقبتهای روزانه انواع پوست بیشتر بدانید

پوست، بزرگ‌ترین و حساس‌ترین اندام حیاتی بدن است که هر مشکلی درونی را نمایان خواهد کرد. با ماشینی شدن دنیای روزمره و آلودگی هوا این پوست است که بیشترین ضرر را از این آلودگی خواهد دید. مراقبت از سلامت پوست در هوای آلوده باید یکی از اهداف شما در روتین پوست باشد. ... ادامه مطلب

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


عکس دکتر علیرضا واعظ شوشتری - بهترین متخصص پوست در اصفهان
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین