منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - تلفن : 36284487 - 031
لیزر پیل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مو و ریزش مو / درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل

درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل

در این مقاله قصد داریم به پرسش و پاسخ‌های متداول در ارتباط با درمان ریزش مو توسط ماینوکسیدیل بپردازیم. در ادامه به مواردی که بیشتر مورد سوال قرار گرفته، و بهترین درمان ریزش مو، اشاره خواهیم کرد.

ماینوکسیدیل با چه مکانیسمی باعث رشد مو می‌شود ؟

ماینوکسیدیل دوره فاز رشد فعال مو(Anagen) را افزایش داده و باعث ضخیم شدن موهای نازک (موهای مینیاتوری) می‌شود. در واقع ماینوکسیدیل باعث تقویت موهای کرکی سر می‌شود و به تدریج موها بلندتر و کلفت‌تر می‌شوند. مکانیسم دقیق اثربخشی ماینوکسیدیل معلوم نیست ولی تقویت موی سر با مصرف طولانی مدت ماینوکسیدیل اغلب اتفاق می‌افتد.

آیا می‌توان ماینوکسیدیل را بعد از کاشت مو استفاده کرد؟

بله. اغلب متخصصین پوست بعد از کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل استفاده می‌کنند. این داروها آسیبی به موهای کاشته شده نمی‌زنند بلکه باعث تحریک رشد آنها هم می‌شوند.

آیا ماینوکسیدیل را می‌توان برای ریش و سبیل هم استفاده کرد؟

بله. از ماینوکسیدیل می‌توان برای درمان افرادی که ریش‌های کم پشت دارند استفاده کرد. در ابتدا بهتر است این افراد زیر نظر متخصص پوست یا غدد بررسی شوند تا مشخص شود که مشکل هورمونی ندارند و سپس درمان با مینوکسیدیل را شروع کنند. ماینوکسیدیل برای افزایش موهای ریش، بهتر است از درصد کمتر(۲٪) برای شروع استفاده شود ولی می‌توان در ابتدای درمان از ۵٪ هم استفاده کرد.

بهترین روش استفاده صبح و شب ، هربار حدود ۲۰ قطره است. درصورتی که ماینوکسیدل به صورت اسپری است ۷ پاف کافی است. دقت کنید مینوکسیدیل با مناطقی که مایل نیستید، تماس نداشته باشد چون امکان رشد مو در این مناطق وجود دارد.

آیا در هنگام مصرف ماینوکسیدیل امکان ریزش بیشتر مو هم وجود دارد؟

در ابتدای مصرف ماینوکسیدیل احتمال افزایش ریزش مو وجود دارد. معمولا این حالت حدود یک ماه ادامه می‎یابد و سپس قطع خواهد شد. بنابراین در صورت مشاهده ریزش موها در ابتدای مصرف مینوکسیدیل نگران نشوید و به درمان ادامه دهید. درصورتی که درمان با ماینوکسیدیل هنگام افزایش ریزش اولیه قطع شود، امکان ریزش بیشتر وجود دارد ولی موقت است. در واقع با قطع مصرف ماینوکسیدیل، موهایی که دارو رشد داده است ریزش پیدا می‌کند نه موهایی که از قبل وجود داشته است.

ماینوکسیدیل و درمان ریزش مو

برای مشاهده اثرات ماینوکسیدیل چه مدت باید مصرف کنیم؟

برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل 4 تا 6 ماه استعمال مداوم آن لازم است و نهایتاً طی یک‌سال بعد از شروع مصرف اثر درمان، آشکار می‌گردد . همان‌طور که ذکر شد، در اوایل درمان ممکن است ریزش موها بدتر شود که نباید اهمیت داد و باید به درمان ادامه داد تا به تدریج اثرات مفید آن آشکار گردد .

تا چه زمانی باید به مصرف ماینوکسیدیل ادامه بدهیم؟

متاسفانه برای اینکه ماینوکسیدیل بتواند موهایی که رشد داده را حفظ کند باید به مصرف آن همچنان ادامه داد. این موضوع به این معنی است که پس از قطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن، به تدریج از بین رفته و تمامی موهایی که به کمک دارو رشد مجدد داشته‌اند ، به تدریج می‌ریزند. به عبارت دیگر برای حفظ اثرات ماینوکسیدیل باید مصرف دارو را تا آخر عمر ادامه داد.

اگر کسی قصد پیوند مو دارد، چگونه باید از ماینوکسیدیل استفاده کند؟

در این مورد تئوری‌های متفاوتی از سوی متخصصین مطرح است ولی ایده‌ای که احتمالاً درست‌تر به نظر می‌رسد، آن است که اگر فرد می‌خواهد اقدام به کاشت موی طبیعی نماید، استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل باید قطع کند. زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده، لذا احتمال خونریزی در حین عمل را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر فرد باید دو هفته بعد از عمل مصرف ماینوکسیدیل را از سر گیرد. رعایت این دوره‌ی زمانی موجب می‌گردد از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (به دلیل شوک ناشی از عمل) تا حدودی کاسته شود.

چه کسانی کاندید كاشت مو هستند؟

اگر فردی از مصرف ماینوکسیدیل نتیجه نمی‌گیرد و هزینه کاشت مو برای او قابل پرداخت است می‌تواند اقدام به کاشت مو نماید. علاوه برکاشت مو برای سر، کاشت ریش وکاشت ابرو هم امکان پذیر است. کاشت مو هم مثل هرعمل جراحی دیگری ممکن است عوارض داشته باشد. حتماً کاشت مو را نزد متخصص انجام دهید که پس از انجام، پشیمانی به دنبال نداشته باشد و هزینه‌ای که پرداخت نموده‌اید، بی‌ثمر نباشد.

اینستاگرام دکتر واعظ

برخی از سوالات کاربران

1- سلام . ماینوکسیدیل پنج درصد رو چند ساعت تو سرمون نگه داریم بعد بشویم. آیا میشه شب زد و صبح شست؟

اصولا ماینوکسیدیل اگر حدود یک ساعت برروی سر بماند کافی است. پس اگر حتی قبل از حمام به مدت یک ساعت بماند و بعد حمام بروید هم کافی است. این مطلب در مورد همه برندهای ماینوکسیدیل ( آلوپکسی، روگین و ....) هم صادق است. طبیعی است که اگر شب ماینوکسیدیل استفاده شود و صبح شسته شود اثر خود را خواهد داشت.

2- آیا باید درکنار ماینوکسیدیل حتما از فیناستراید هم استفاده کرد؟

مقالات و بررسی‌ها نشان داده است که استفاده از این دو دارو در کنار هم اثر هم‌افزایی دارد. به عبارت دیگر مصرف این دو در کنار هم بهتر از مصرف هر یک به تنهایی است ولی مصرف این دو در کنار هم الزامی نیست.

3- من شنیدم اگر ماینوکسیدل زیاد توسط پوست سر جذب بشود باعث کاهش میل جنسی می‌شود من سه ماه و نیم است که از ماینوکسیدل استفاده می‌کنم و دیگه ریزش مو ندارم ولی میل جنسی من مثل قبل نیست کمتر از قبل شده این خطرناک نیست لطفا توضیح دهید ممنون

در هیچ مقاله علمی رابطه‌ای بین ماینوکسیدیل و کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ گزارش نشده است. طبیعی است که ماینوکسیدیل خارجی و ایرانی هم در این مسأله تفاوتی ندارند. اختلالات جنسی اغلب در افرادی ظاهر می‌شود که فیناستراید (پروپشیا) مصرف می‌کنند. درصد این افراد هم ۱ تا ۲ درصد است.

در کلینیک دکتر علیرضا واعظ شوشتری، همواره تلاش می‌شود با تکیه بر دانش و مهارت بالا، بهترین روشهای جوانسازی پوست در اصفهان به متقاضیان گرامی ارائه شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :زهرا [ 1401-04-17 ]
من استفاده کردم عالیه

ابوالفضل [ 1401-04-07 ]
سلام.من تقریبا شش ماهه دارم قرص دوتاسرابد مصرف میکنم دکترم در کنارش ماینوکسیدیل تجویز کرده و الان دارم یک ماهه مصرف میکنم خواستم بپرسم میشه دوتاسرایدو قطع کنم و فقط از ماینوکسیدیل استفاده کنم ؟

ابراهیم [ 1396-09-24 ]
باسلام من برای ریش صورتم استفاده میکنم تقریبا دو هفته است انگاری داره نتیجه میده

صادقی [ 1396-09-14 ]
شامپوی 5040 واقعا افتضاح است ولی فینستراید و ماینکسیدل خوبه

فرزاد فیروزه [ 1396-09-05 ]
سلام .من الان سال چهارم که دارم از این دارو استفاده میکنم واقعا ازش راضیم تاثیرش فوق العاده بوده همه مدل شامپو و تونیک و دارو رو هم استفاده کردم ولی این دارو در کنار فینستراید واقعا فوق العادس

صادق طاهانی [ 1396-08-24 ]
سلام . تو یک کلام رو صورت تاثیرش فوق العاده میباشد.فووووووووق العاده.به خدا پشیمون نمیشین حتما استفاده کنین

مجتبی [ 1396-08-24 ]
سلام.تاثیرش عالیه.من دو ساله دارم مصرف میکنم. مصرفشم که راحته و اصلاً مشخص نیست روی سر،اگه نشوری تا چند ساعت ضرر به مو نمیزنه،قیمتشم که خیلی مُفته،عوارضم که نداره پس ایرادی نداره که تا آخر عمر استفاده بشه

اشکان [ 1396-08-14 ]
سلام شامپو 5040 منو تاس کرد، خداروشکر ماینوکسیدیل موهامو بهم برگردوند عالیه شک نکنید

مهدی صادقی [ 1396-08-06 ]
عالیه فقط ی بدی داره اونم اینه که باید تا آخر عمر استفاده کنی حتما امتحان کنید من ک راضیم

طاهری [ 1396-06-08 ]
5040 و محلول طلسم دروغ محض بود . ماینوکسیدیل و فینستراید واقعا جواب میده ولی فینستراید رد دوران بارداری ممنوع هست

امين [ 1396-05-31 ]
با سلام من ٦ سال ماينوكسيديل استفاده كردم موهام خوب بود اين شامپوي ٥٠٤٠ رو كه زدم بعد ٤ ماه همه موهام ريخت الان دوباره برگشتم ماينو كسيديل خدا كنه برگرده

امیرحسین [ 1396-05-18 ]
من دو ماهه استفاده می کنم ازش راضیم خیلی خوب و عالیه ، اولش ریزشم زیاد شد ولی ادامه دادم بعدش موهای نازک اورد و الان داره کم کم بیشتر و پر تر هم میشه

نيما [ 1396-05-04 ]
سلام منم از محصول ٥٠٤٠ استفاده كردم ٤ ماه مزخرف بود تمام موهاي داشته شده ام ريخت ، واقعا گول تبليغاتشونو نخوريد

ماجد شادگان [ 1396-04-23 ]
باسلام من از ۵۰۴۰استفاده کردم موهام داغون شد ریزشش شدیدتر شد الان دوباره از ماینوکسیدیل استفاده میکنم خیلی از این محصول راضیم ولی حیف که ادم نمیتونه قطعش کنه.

مجتبی خاکپور [ 1396-04-22 ]
سلام دوستان شاید میشه گفت تنها داروی که تاثیر فراوان و بی تبلیغ در دنیا که همه استفاده میکنند همین دارو باشه قبلا ازتمام دارو های گران قیمت حتی تا سه هزار یورو استفاده کردم امریکای فرانسوی که مهد تکنولوژی در صنعت پوست و مو هستن ولی تاثیری به اندازه نصف این دارو هم نداشته توصیه میکنم یک ماه امتحان کنید . من یک تاجرم

مهدی حمزه لو [ 1396-04-21 ]
قبلأ استفاده کردم خیلی خوب بود،بعد یه مدت نزدم برگشت به حالت اول، الأن دوباره دارم استفاده میکنم که خداروشکر خوبه،،قرص زینک وفینایستراید هم باهاش مصرف میکنم. از این شامپو سیصدهزارتومنیا۵۰۴۰ سه ماه زدم اصلأ اثری نداشت،بهترین دارو همون مانیوکسیدله

سعید از کرمانشاه [ 1396-04-09 ]
دوستان من سه ماهه استفاده میکنم و از ماه دوم ب بعد کاملا جواب داد و الان حدود پنجاه درصد از موهام برگشته ، بی نظیره

مجید [ 1396-03-14 ]
سلام دوستان من 15سال یابیشتر ازین محلول اونم 5درصدش استفاده کردم عالیه فقط تنها عیبش موها وابسته میشن استفاده نکنی برمیگردی سرخونه اول دوستان هیچ دارو یا محلولی بجز همین ماینوکسیدل 5درصد جواب نمیده الا ن چهار ماهه از ژیوار یا اون 5040 استفاده کردم موهام داغون شد کم پشت و ضایع از امروز میخوام دوباره برگرم پیش رفیق قدیمیم یعنی ماینوکسیدل پ دوستان همینو ادامه بدین دنبال دارویی دیگه نرین درسته تا اخرعمر باید استفاده کنید ولی ارزششو داره

سید مسعود فتاحی [ 1396-02-24 ]
با سلام خدمت دوستان من از محلول الان به مدت ۳ هفته متوالی استفاده کردم به طور شگفت انگیزی در نقاطی که به شکل سکه ای ریزش مو داشتم خیلی عالی جواب گرفتم واقعا فوق العاده است. حتی دوستان و اشنایان هم در تعجب هستند خیلی ممنون.

حمید رضا [ 1395-11-13 ]
با سلام ممنون از مطالب خوبتون امیدوارم روی منم اثر کنه

فرهاد رازقی [ 1395-10-23 ]
سلام .من 18 ساله هستم .مو های صورتم خیلی خیلی کم بود . الان حدود 2ماه هست که استفاده میکنم از محلول پنج درصد ما ینوکسیدیل تو این دو ماه تاثیر خیلی خیلی عالیه روی ریش هام گذاشته . طوری تمام جای خالی صورتم پر شده . حتی گونه هام هم ریش در اومده . حتما برای کسایی که ریش درست و حسابی ندارن توصیه میکنم. خیلی ممنون .

پیمان [ 1395-10-12 ]
اقا رو صورت خیلی تاثیر داره فوق العاد.ی بخشی از صورتم مو نداشت به خاطر همین ب صورتم میزدم 2ماه طول نکشید صورتم پره مو شد من خیلی راضی ام

یاسر الماسی [ 1395-08-02 ]
قابل استفاده و عالی بود ممنون.

حیدر پایدار [ 1395-07-29 ]
از مطالب قشنگتون کلی استفاده کردم واقعا ممنونم

حسین [ 1395-07-22 ]
سلام . ممنون از نظراتتون

علی [ 1395-06-18 ]
سلام من یه مدت ازش استاده کردم اٱرش خوب بود ولی یه ماهه قطع کردم موهام برگشته به حالت اولش

مهداد [ 1395-06-07 ]
سلام من سی و سه سالم هست و 6 سال هست که مایندکسیدیل میزنم، اگه نزده بودم الان طاس بودم ولی خدا را شکر روند ریزش مو را در من خیلی کند کرده، من دایی و عموها و پدرم طاس هستند، البته یه دوران هایی هم خارش اینجاد کرد که گاهی چند هفته ای قطعش کردم ولی الان از ماینوکسیدیل ساختنی بدون پروپیلن گلیکل استفاده می کنم.

ماجد شادگادن [ 1395-06-05 ]
سلام ماینوکسیدیل عالیه ولی باید مصرفشو قطع نکنی و همیشه موهاتو تمیز حفظ کنی تا بعد 6 ماه نتایج خوبی رو بدست بیارید.

حامدعلميرزالو [ 1395-04-16 ]
روصورت تاثيرش فوق العادس.ولى سرونميدونم.دارم استفاده مى کنم

علی محمدی [ 1395-04-13 ]
سلام به همه دوستان.اقا من هجده سالمه ریزش موی ژنتیکی دارم. حدود سه هفته اس ماینوکسیدیل و فین پشیا استفاده میکنم واقعا عالیه سرم موهاش خیلی ضخیم تر شده و شکر خدا موهای تازه هم در اورده خودم تعجب کردم چطور تو این مدت کوتاه موی تازه رشد کرده روی سرم واقعا اثرش عالی بوده واسه من.

سوسن قانع [ 1395-04-08 ]
من مریض دکتر شوشتری بودم کارش فوق العادس توهر بیماری پوستی که باشه واقعا ممنون

یونس ایکس [ 1395-01-12 ]
سلام من بیستویک سالمه تا یه ماه پیش حتی پرز هم روی صورتم نبود چه برسه به ریش یک ماهه تحت نظر پزشک ماینوکسیدین پنج درصد میزنم و قرص زینک پلاس میخورم الان الحمدولله روی چانم پر مو شده و بقیه صورتم هم داره پر میشه ممنون

صابر [ 1394-11-23 ]
من بعد از استفاده و نتیجه گرفتن انشالله نظر هم میدم.اگع رو من اثر کنه پس مطمئن باشید رو همه اثر میکنه.

مهدی [ 1394-10-20 ]
من امتحان کردم ریش هم میاره

سعید [ 1393-12-26 ]
سه ماهه دارم استفاده میکنم فقط میتونم بگم فوق العاده س

علی [ 1393-12-16 ]
سلام میخواستم بگم من دو ماه هست که استفاده میکنم واقعا نتیجه دیدم

میلاد [ 1393-10-12 ]
ممنون از سایت خوبتون

علی [ 1393-10-07 ]
سلام.من چند سال مدام دارم ازش استفاده میکنم خیلی راضی کنندس.راستشو بخواین یه جورایی از مصرفش هم خسته شدم.خداکنه دوستان با بار اول دیگه ریزش مو نداشته باشن.موفق باشید

حامد زارعی [ 1393-09-21 ]
باسلام من قبلا استفاده میکردم جواب خیلی خوبی داد اما یه دو ماهی قطع کردم موهام به حالت اول برگشت الان دوباره دارم استفاده میکنم تقریبا نزدیک دوماه ولی تا حالا جوابی نگرفتم

رضا [ 1393-07-05 ]
من استفاده کردم و میکنم عالیه حرف نداره ولی نباید مصرفشو قطع کنی .

عرفانه [ 1393-03-17 ]
از مطالبتون استفاده کردم. متشکر

زهرا [ 1392-08-13 ]
با تشکر.من یه ماهه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم موهام ریزشش خیلی بیشتر شده بود میخواستم مصرفشو قطع کنم اما با خوندن این مقاله فهمیدم باید صبر کنم تا نتیجه بده انشاا...

باسط [ 1392-04-27 ]
Jame va mokhtasar bod.vali mitarsam estefade konamo rizesham bishtar she.

مهدی [ 1392-02-30 ]
مرسی از زحمتتان

رضا [ 1392-02-28 ]
thanks

محمدرحیمی [ 1392-01-05 ]
سلام باتشکر از شما....بعد از استفاده انشاالله درنظر سنجی شرکت خواهم کرد.سال نوبرشما مبارکباد

باتیستا [ 1391-10-24 ]
tank you

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پیشگیری از ایجاد کک و مکپیشگیری از ایجاد کک و مک

کک و مک صورت یکی از مشکلات پوستی است که هیچگونه خطری را برای سلامت پوست شما ندارد و تنها باعث می شود تا زیبایی ظاهری صورت شما تحت تأثیر قرار گیرد. کک و مک‌ ها لکه‌ هايي تيره رنگ و دايره‌ اي ‌شکل بر روي پوست هستند که قطر آنها مي‌ تواند تا حدود ۵ ميلي‌ متر باشد. ... ادامه مطلب

شادابی پوست با درماپنشادابی پوست با درماپن

روش درماپن، یکی از روش‏ها جهت لایه برداری و شادابی پوست است که در دوره کنونی برای درمان عارضه‏ های پوستی گوناگون از جمله لکه ‏ها، جای زخم، اسکارها و … استفاده می‏شود. ... ادامه مطلب

روشهای کلینیکال تقویت موروشهای کلینیکال تقویت مو

عوامل بسیاری باعث کاهش رشد موها و کم پشت شدن آن میشود. روشهای کلینیکال از جمله درمان هایی هستند که می توانید از آنها برای تقویت مو استفاده کنید. هر کدام از این روش ها اگر به دست افراد حرفه ای انجام شود می تواند سلامت موهای شما را باز گرداند. در این مطلب انواع روشهای کلینیکال تقویت مو معرفی میشود. ... ادامه مطلب

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


عکس دکتر علیرضا واعظ شوشتری - بهترین متخصص پوست در اصفهان
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین