منو اصفهان - خیابان توحید میانی - قبل از چهارراه پلیس - مقابل اداره ثبت - ساختمان آریا - طبقه اول - ​91620100 - 031
اس وی اف ژل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جوانسازی پوست / درماپن برای جوانسازی و درمان اسکار

درماپن برای جوانسازی و درمان اسکار

میکرونیدلینگ با درماپن تکنولوژی نسبتاً جدیدی است که از طریق وارد کردن سوزن‌های ظریف به پوست عمل می‌کند. این روش باعث بالا رفتن غلظت کلاژن و تحریک کلاژن سازی (Collagen induction therapy) در پوست می‌گردد. در این مقاله سعی بر آن داریم به پرسش‌هایی که در مورد نحوه انجام بهترین درماپن (Dermapen) یا بهترین میکرونیدلینگ (Microneedling) ممکن است در ذهن کاربران به وجود آید پاسخ دهیم.

آیا درماپن دقیقا همان میکرونیدلینگ است؟

میکرونیدلینگ به روشهایی در پوست و زیبایی گفته می‌شود که با ورد سوزن به لایه‌های پوست قابل انجام است.از نظر مکانیسم کلی بله ولی تفاوت‌های کمی بین درماپن و وسیله‌ای که به میکرونیدلینگ معروف است وجود دارد. درماپن یک وسیله الکتریکی به شکل یک قلم است که بسته به نوع سری (تیپ) که سر دستگاه بسته می‌شود، تعدادی سوزن به صورت عمودی حرکت می‌کنند که با قرار دادن آن روی پوست این سوزن‌ها دفعات متعدد و به صورت عمودی وارد پوست می‌شوند.

میکرونیدلینگ (درما رولر) وسیله استوانه است که اطراف این استوانه تعداد زیادی سوزن وجود دارد که با حرکت دادن روی پوست این سوزن‌ها وارد پوست می‌شوند. همین جا مشخص است که ورود سوزن با ميكرونيدلينگ کاملا عمودی نیست. از طرف دیگر هر دستگاه میکرونیدلینگ یک عمق مشخص دارد ولی عمق نفوذ سوزن در درماپن بسته به کاربرد، قابل تغییر است.

مکانیسم اثر درماپن چگونه است؟

با ورود سوزن‌ها به پوست منافذ و کانال‌های بسیار ریزی در پوست ایجاد می‌شود که پوست این سوراخ‌ها را به صورت زخم‌های کوچک در نظر می‌گیرد و این زخم‌ها را کوچکترمی‌نماید. به همین دلیل مقادیر زیادی فاکتورهای رشد تولید می‌شود که در نتیجه آن مقدار زیادی کلاژن ساخته می‌شود. این مساله باعث ایجاد نتایج مختلف درماپن می‌گردد. می‌توان همزمان با انجام درماپن موادی روی پوست قرار داد (بسته به اینکه چه هدفی از انجام درماپن داریم) این عمل باعث نفوذ همزمان ماده به پوست می‌شود که اثری فوق‌العاده‌ای در درمان دارد.

جوانسازی با درماپن

آیا این عمل دردناک است؟

خیر. در اکثر موارد قبل از درماپن پوستاز بی‌حسی موضعی بر روی پوست فرد استفاده می‌شود که این عمل را کاملا بدون درد می‌کند.

6 کاربرد درماپن
1- جوانسازی و رفع چین و چروک پوست

مهمترین عامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین می‌باشد، درماپن با ایجاد منافذ بسیار ریز، باعث تحریک فیبروبلاستها و پروسه ترمیم می‌شود که در این بین مقدار زیادی کلاژن ساخته خواهد شد. معمولا بین ۳ تا ۵ جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است . که فاصله بین جلسات حدود ۶ هفته می باشد. درماپن در درمان چروک‌های خاص مثل دور دهان یا کنار و زیر چشم هم تاثیر زیادی دارد.

2- درمان جای جوش و آکنه و کوچک کردن منافذ باز پوست

ساخت کلاژن هنگام انجام درماپن باعث می‌شود که اسکار‌های ناشی از آکنه عمق کمتری پیدا کنند و منافذ پوست بسته‌تر شود. این روش در اسکار آبله مرغان و سالک هم موثر می‌باشد.

3- استرچ مارک (Stretch Marks) یا ترکهای ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ (Striae)

ترکهای پوستی یا استریا از مشکل بسیاری از افراد به خصوص خانم‌ها می‌باشد که درمان آن هم بسیار مشکل است. اما خوشبختانه درماپن در درمان ترکهای پوستی اثر بسیار خوبی دارد. البته این درمان حتماً باید همراه با استفاده از مواد خاص همزمان بر روی پوست باشد. معمولا چند جلسه درمانی (6-3 جلسه) برای درمان ترکهای پوستی لازم است.

4- آثار ناشی از زخم‌های شدید و سوختگی

به وسیله درماپن می‌توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی مانده سوختگی‌ها و جای جوش و آکنه را به حداقل رساند .

5- درمان لک صورت

درماپن در درمان لک صورت موثر است. مکانیسم اصلی اثر در این مورد داروی همزمانی است که استفاده می‌شود. با استفاده از درماپن داروهای ضد لک وارد محل می‌شود که معمولا طی 6-4 هفته اثر آن ظاهر می‌گردد. از طرف دیگر ایجاد منافذ ظریف در پوست صورت باعث می‌شود نفوذ داروهای ضد لک موضعی بسیار بیشتر شود (تا 90 درصد) و این مساله در بهبود لک صورت اثر زیادی دارد. درماپن در روشن کردن پوست به صورت کلی هم موثر است.

6- افزایش نفوذپذیری پوست نسبت به درمان‌های موضعی

به طور معمول داروها نفوذ کمی به پوست دارند. درماپن با ایجاد منافذ ظریف در پوست این میزان نفوذ پذیری را تا 90 درصد اضافه می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت برای همه درمان‌های موضعی پوست استفاده از درماپن می‌تواند باعث شود نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه‌تری دیده شود.

مزایای درماپن چیست؟

این روش فیزیکی و فیزیولوژیک است و عوارض کمی دارد. به دلیل اینکه آسیب جدی به پوست وارد نمی‌کند در تمام مناطق صورت و بدن قابل انجام است و دوره بهبودی کوتاهی دارد. این روش بدون درد است و امکان تغییر رنگ پوست بعد از انجام بسیار کم است. این عمل را در فصول گرم هم می‌توان به راحتی انجام داد.

عوارض درماپن چیست؟

درماپن بسیار ایمن است و تاکنون عارضه جدی گزارش نشده ولی ممکن است قرمزی و تورم طی 1-3 روز بعد از درمان ایجاد شود که گذرا است. در صورتی که سابقه تب خال دارید قبل از انجام پزشکتان را مطلع کنید.

موارد منع مصرف درماپن کدام است؟

استفاده از درماپن در بیماران هموفیلی یا بیمارانی که داروی ضد انعقاد (وارفارین) مصرف می‌کنند ممنوع است چون باعث خونریزی و کبودی می‌شود. افرادی که از آسپیرین استفاده می‌کنند هم ممکن است بعد از درماپن دچار کبودی شوند. عفونت محل انجام درماپن هم از موارد منع مصرف است.

آیا امکان ایجاد بیماری خونی یا انتقال بیماری‌های ویروسی از این طریق وجود دارد؟

خیر. برای هر جلسه یک تیپ (سری) استریل باز می‌شود و به سر دستگاه بسته می‌شود. پس از اتمام هم این تیپ دور انداخته می‌شود و برای جلسه بعدی تیپ جدید استفاده می‌گردد.

تفاوت درماپن با آر اف فرکشنال چیست؟

درماپن و آراف فرکشنال هر دو روشهایی هستند که برای جوانسازی پوست به کار می‌رود و هر دو در این نکته مشترک هستند که سوزن‌های متعدد وارد پوست می‌شود. درماپن از وارد شدن متعدد سوزن‌ها به پوست به عنوان مکانیسم استفاده می‌کند و باعث ایجاد زخم‌های بسیار کوچک در پوست می‌شود. وقتی پوست به ترمیم این نقاط می‌پردازد کلاژن تولید شده و ناخوداگاه پوست جوان‌تر می‌گردد.

در مورد آراف فرکشنال وقتی سوزن‌ها وارد پوست می‌شوند بین سوزن‌ها انرژی رادیویی مبادله می‌شود که باعث گرم شدن پوست و کلاژن سازی خواهد شد. در واقع درماپن صرفاً از وارد شدن سوزن‌های متعدد و مکرر برای جوانسازی استفاده می‌کند ولی آر اف فرکشنال با اینکه سوزن‌ها را وارد پوست می‌کند اما مکانیسم اصلی جوانسازی آن ارتباط رادیویی بین سوزن‌ها و ایجاد گرما است.

اینستاگرام دکتر واعظ

نکته دیگر عمق نفوذ سوزن‌ها در این دو دستگاه است. در درماپن حداکثر عمق نفوذ دو میلیمتر است ولی در اکثر دستگاه‌های آراف فرکشنال عمق نفوذ تا سه و نیم میلیمتر می‌باشد. از نظر اثر هم این دو دستگاه با هم متفاوت هستند. آراف فرکشنال اغلب باعث سفت شدن پوست و لیفت پوست می‌شود اما درماپن باعث جوانسازی سطحی پوست و شفاف شدن پوست می‌شود.

همشهریان گرامی، اگر می‌خواهید موهای زائد خود را در سریع‌ترین زمان ممکن، با حداقل عوارض و با استفاده از بهترین لیزر موهای زائد در اصفهان از بین ببرید، حتما به کلینک‌های مجاز و مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه کرده و با اطمینان خاطر اقدام به این عمل نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 91620100 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :نیکی [ 1399-09-24 ]
سلام وقتتون بخیر،آیا میشه فردی که پزشک نیست،آموزش کار با درماپن رو ببینه و توی محیط آرایشگاه کار کنه؟

زهرا السادات سادات [ 1395-09-30 ]
شما بی نظیر هستین

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت ریزش شدید موی بدنعلت ریزش شدید موی بدن

آلوپسی شرایطی است که باعث ریزش مو در قسمتی از بدن می شود. این ریزش مو ممکن است تمام بدن را تحت تأثیر قرار دهد و می تواند موقت یا دائمی باشد ... ادامه مطلب

دلیل پوسته ریزی سر نوزاد چیست؟دلیل پوسته ریزی سر نوزاد چیست؟

اگزما (درماتیت آتوپیک) عارضه ای است که باعث قرمزی، خارش و التهاب پوست می شود.اگزما می تواند آلرژی های شدیدتری ایجاد کند، زیرا سیستم ایمنی را ضعیف می کند، می تواند تاول ایجاد کند و موانع پوستی را که از بیماری های پوستی محافظت می کند، می شکند. ... ادامه مطلب

هر اندولیفتی اندولیفت نیست!هر اندولیفتی اندولیفت نیست!

اندولیفت بدون ایجاد برش و سوراخ در پوست انجام میشود و به همین دلیل دستگاه اندولیفت از محبوب‌ترین دستگاه های جوانسازی پوست است ... ادامه مطلب

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.


عکس دکتر علیرضا واعظ شوشتری - بهترین متخصص پوست در اصفهان
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین